Пола века сарадње Кине и ЕУ – много питања, мало одговора после самита у Пекингу
У светлу све лошијих кинеско-европских економских односа, у Пекингу је одржан самит Кине и Европске уније. Обележавајући 50 година дипломатских односа Брисела и Пекинга кључне теме лидера била су тињајућа питања, од трговинских спорова, огромног европског дефицита у размени са Кином и дубоке разлике у ставовима о рату у Украјини.
Самит, којим је обележено пет деценија дипломатских односа ЕУ и Кине, одржан је у Пекингу, јер услед великих трзавица између две стране кинески председник Си Ђинпинг није хтео у Брисел.
Иако су Пекинг и Брисел међусобно други највећи трговински партнери, самит је мало допринео смањењу разлика.
Европљане узнемирује рекордни трговински дефицит са Кином, више од 300 милијарди евра у прошлој години, кинеске контроле извоза ретких метала, огромне кинеске субвенције и производња, поплава кинеских електричних возила на европском тржишту, којем због тога прети делимична деиндустријализација, за неколико година. С друге стране, Кина оптужује ЕУ за протекционизам.
Председник Си позвао је на јачање економских и политичких односа са Бриселом зарад веће и глобалне стабилности.
"Кина и ЕУ немају фундаменталне сукобе интереса. Садашњи изазови са којима се ЕУ суочава - нису резултат политике Кине. Позивам на правилно решавање разлика и смањење трговинских тензија. Кина је спремна да сарађује са Унијом у кључним областима, као што су вештачка интелигенција и борба против климатских промена'', рекао је Ђинпинг.
Планиране дводневне консултације у Пекингу домаћин је скратио на један дан, што не чуди, јер кинески политичари често виде ЕУ као силу средњег ранга, ограниченог утицаја у трговинским преговорима.
Став Европске уније
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да би Унија можда морала да смањи увоз из Кине ако Пекинг не уравнотежи трговинске односе.
''Кинески лидери почели су да разматрају то - и спремни су да подрже већу потрошњу. За разлику од других великих тржишта, европско тржиште отворено је за кинеску робу. То одражава нашу посвећеност трговини заснованој на правилима. Али Кина до сада није узвраћала овом отвореношћу'', нагласила је председница Европске комисије.
Европски лидери очекују да Кина подстакне Русију да оконча рат у Украјини.
''Важно је да дође до прекида ватре и преговора да би се окончало крвопролиће. Начин на који ће Кина наставити да поступа у вези са Путиновим ратом биће одлучујући фактор за наше будуће односе'', додала је Фон дер Лајен.
Самит у Пекингу није био прекретница у превазилажењу фундаменталних подела, иако су трговинске везе Кине и ЕУ важан стуб глобалног пејзажа, са годишњом разменом од око 900 милијарди евра.
Упркос напорима Европљана да склопе нове трговинске споразуме с Индијом, Аустралијом, Индонезијом тешко ће смањити зависност од Кине. Пекинг је тога свестан.
Истовремено, суоченој са поремећајима у трговини са САД, Кини је Европа потребна више него икад.
Коментари