Досије Епстајн, Трамп и Маск – распламсавање тензија међу републиканцима и куљање теорија завере
Педофилија, сексуално злостављање и подвођење малолетница везују се за Џефрија Епстајна. Од тих контроверзних навода покушава да се "одбрани" амерички председник Доналд Трамп. Илон Маск тврди да се Трампово име помиње у досијеу Федералног истражног бироа о Епстајну. Трамп и Епстајн су, на разне начине, били повезани 15 година. Републиканци и демократе сада траже да испуни предизборно обећање и обелодани цео случај.

"Годинама се прича само о Џефрију Епстајну – изнова и изнова, а пре годину дана наша земља је била у тешкој кризи, док је сада једна од најпожељнијих на свету. Хајде да тако и остане и да не трошимо време и енергију на Епстајна", поручио је председник Трамп својим присталицама, након што га је милијардер Илон Маск ставио под жесток политички притисак – да разјасни своје везе са контроверзним моћником осуђеним за педофилију.
Свађа између Трампа и Маска почела је након усвајања Трамповог "великог, лепог закона" у Сенату, који утиче на пословање у индустрији електричних аутомобила. Маск тврди да ће тиме бити угрожена економија и најављује оснивање нове партије.
Досије који су измислили Обама и Бајден
У редовима републиканаца, у међувремену, појављују се покушаји и да се дистанцирају од афере око Епстајна, иако негативне реакције највернијих присталица, попут Мајкла Флина и Лауре Лумер, не јењавају.
Трамп је током кампање најављивао да ће обелоданити цео Епстајнов досије, посебно детаље о мрежи клијената и околностима под којима је Епстајн преминуо у затворској ћелији 2019. године на Менхетну.
Сада, међутим, председник САД тврди да досије о Епстајну заиста постоји, али да су га, како каже, "измислили" бивши председници Барак Обама и Џозеф Бајден, као и некадашња државна секретарка Хилари Клинтон.
Званично, Епстајн се обесио у затвору, али су околности, попут тога да надзорне камере нису радиле, да су чувари заспали и да му је укинут надзор само неколико дана раније подстакле нове сумње.
Епстајнова породица је ангажовала патолога, који је тврдио да повреде више личе на знаке дављења него на самоубиство. Све ово довело је до уверења да је Епстајн можда убијен како не би открио имена богатих и утицајних људи који су били умешани у мрежу експлоатације малолетница.
Иако доказа за такве тврдње нема, ниједна званична истрага до сада није у потпуности расветлила све детаље случаја.
Шта се десило прошле недеље
Министарство правде САД објавило је 7. јула непотписано саопштење у којем наводи да Џефри Епстајн није имао списак клијената и да неће бити додатних објава докумената у вези с његовим случајем.
Саопштено је и да даље објављивање "није прикладно, нити оправдано“, уз напомену да је велики део материјала под судском заштитом ради приватности жртава и да би само "мали део" тога био јавно представљен да је Епстајн доживео суђење.
Иако је то било велико повлачење у односу на раније најаве државне тужитељаке Пам Бонди, у Министарству правде тврде да је тиме поступљено у складу са законом. Међутим, МАГА покрет (Учинимо Америку поново великом) је реаговао жестоко.
Поједини активисти, попут Лоре Лумер и Глена Бека, захтевају оставку Пам Бонди, а Мегин Кели је изјавила да је "или лења или неспособна".
Познанство Трампа и Епстајна
Однос између Трампа и Епстајна нашао се под лупом јавности након Епстајновог хапшења 2009. године. Седам година раније, Трамп је изјавио да је Епстајн "сјајан момак" и да "воли лепе жене, укључујући и младе".
Често су виђани заједно на догађајима током 1990-их и почетком 2000-их, укључујући забаве у Трамповом клубу Мар-а-Лаго на Флориди.
Њихов однос је прекинут 2004. године након надметања за куповину истог имања у Палм Бичу. Након што је Епстајн осуђен 2008, Трамп се дистанцирао од њега и изјавио током кампање 2016. године, да "није био његов обожавалац" и да се "нису видели годинама".
Иако постоје заједничке фотографије, до сада није објављен ниједан доказ који би указивао да је Трамп био умешан у незаконите активности повезане са Епстајном.
Афера "Епстајн" остаје дубоко политизована тема – не само због природе злочина, већ и због сумње да је мрежа утицајних клијената остала заштићена.
Док Трамп покушава да преусмери пажњу са тог питања, захтеви за транспарентношћу све су гласнији – не само међу његовим критичарима, већ и у редовима његових савезника.
Коментари