Читај ми!

Најџел Фараж све ближи премијерској фотељи у Британији

Према најновијем испитивању јавног мњења у Великој Британији, лидер Реформистичке странке Најџел Фараж је надомак улице Даунинг број 10.

Истраживање је спровела непрофитна и невладина организација Мор ин Комон (More in Common – Више тога заједничког) на репрезентативном узорку од десет хиљада грађана.

Студија је покрила све изборне јединице Велике Британије, дакле Енглеске, Шкотске и Велса и представља до сада најопсежније испитивање јавног мњења од општих избора 2024. године.

Најпопуларнија странка у Британији тренутно су реформисти са двадесет осам посто подршке бирача.

Следе лабуристи са двадесет два одсто и конзервативци са процентом подршке мање. Да се избори у Великој Британији одржавају данас, реформисти би добили двеста деведесет посланичких мандата уместо пет, са колико тренутно располажу.

Тиме би им до парламентарне већине остало још само шеснаест мандата.

То би им ипак омогућило да управљају или са мањинском владом, или у коалицији са, највероватније, Конзервативном странком или неком од унионистичких странака Северне Ирске.

Према најновијем истраживању, лабуристи би изгубили двеста осамдесет пет посланика и прешли у опозицију са сто двадесет шест мандата.

Британци ништа мање неповерење имају и у конзервативце, којима би се осуло још четрдесет посланика, те би, први пут од оснивања, пали на двоцифрен број парламентарних мандата – њих осамдесет један.

Осим реформиста, у успону су и Либерал-демократе, који, иако их подржава петнаест одсто бирачког тела, не би успели да преточе ту популарност од више од једног новог парламентарног мандата.

То би их довело до седамдесет три посланика, што је донекле успех, али и неуспех да искористе тренутак потпуног губитка поверења бирача у две традиционално доминантне странке – лабуристе и конзервативце.

Повратак шкотских националиста

Захваљујући разочараности бирачког тела у премијера Стармера, из мртвих се диже и Шкотска национална странка, која би на општим изборима узела тридесет три мандата у Вестминстеру.

Лидер СНП-а Џон Свини јесте политички ветеран, али му, после корупционашких афера, везаних за бившу прву министарку Шкотске Николу Стурџен и њеног супруга, као и катастрофалног лидерства Јусуфа Хамзе, неуспеси лабуриста на сваком политичком пољу долазе као поклон, који би могао да врати осуто чланство.

Уколико би се данас одржали избори за шкотски парламент у Холируду, националисти би узели четрдесет два од укупно педесет девет мандата и вратили се на завидан положај из 2019. године.

Још једна добра вест за реформисте је и да су повећали маргину потенцијалног освајања посланичких места у већинском изборном систему.

Ранија истраживања су им предвиђала освајање мандата са просечно девет процената предности. Сада је тај проценат скочио на четрнаест.

Министри без мандата

Према истраживању, да се избори одржавају данас, места у Вестминстеру изгубило би чак тринаест чланова владе, укључујући ту и потпредседницу владе и странке Анђелу Рејнер, министарку финансија Рејчел Ривс, министарку унутрашњих послова и ветеранку лабуризма Ивет Купер, али и министра здравља, који важи за политичку звезду у успону Веса Стритинга.

Главни разлози што бирачи окрећу леђа Стармеру и његовој влади су неиспуњена предизборна обећања и нагли и неочекивани политички заокрети левице.

Трећина бирача незадовољна је како се британска влада носи са задатком смањења трошкова живота.

Више од четвртине гласача не опрашта одузимање додатка за зимско грејање пензионерима.

Лабуристички гласачи се окрећу реформистима и због имиграционе кризе, чије се решење не назире.

недеља, 06. јул 2025.
34° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом