Читај ми!

Сахрањен папа Фрања – 400.000 људи испратило поглавара Римокатоличке цркве

Поглавар Римокатоличке цркве папа Фрања сахрањен је у Базилици Санта Марија Мађоре у Ватикану, где је његово тело пренето из Базилике Светог Петра. Сахрани су присуствовали верници из целог света, светски лидери, католички званичници, представници православних цркава, велики број свештеника, монахиња, младих католика, као и ходочасника. Око 130 делегација потврдило је присуство. Сахрани је присуствовао и председник Владе Србије Ђуро Мацут.

Све личности које су важне у свету политике присутне су на церемонији, најзначајнијем окупљању светских лидера од инаугурације америчког председника Доналда Трампа.

Папина сахрана пружа неочекивану прилику за неформалну међународну дипломатију.

Председник САД Доналд Трамп дошао је на испраћај папа Фрање са супругом Меланијом, али је претходно најавио да ће се истог дана вратити у САД. Украјински председник Володимир Зеленски стигао је у Рим. Владимир Путин није ни намеравао да присуствује сахрани, па се на тај начин "избегао" један непријатан сусрет.

Сахрани поглавара Католичке цркве присуствују француски председник Емануел Макрон, шпански краљ Фелипе VI и краљица Летиција и бразилски председник Лула да Силва.

Принц Вилијам од Велса стигао је у име британског краља Чарлса, а на сахрану папе Фрање дошао је и премијер Кир Стармер.

Достојанственици седе на десној страни Трга Светог Петра, окренути ка Базилици, а шефови држава Аргентине и Италије заузели су челна места – Хавијер Милеј, председник Аргентине (домовине папе Фрање), премијерка Италије Ђорђа Мелони и председник Серђо Матарела.

Следе владајући суверени, а затим шефови држава који ће седети по абецедном реду земаља на француском језику.

Српску делегацију предводи премијер Ђуро Мацут.

У Ватикан су дошли и председник Пољске Анджеј Дуда, председница ЕК Урсула фон дер Лајен, председник Филипина Фердинанд Маркос Млађи, хрватски председник Зоран Милановић, генерални секретар УН Антонио Гутерес као и многи други.

субота, 26. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом