петак, 04.04.2025, 16:42 -> 20:53
Извор: РТС, CNN, BBC
Кинески ефекат потапа америчку берзу, кључни индекси на Волстриту већ на отварању пали око три одсто
После најаве Кине да ће узвратити на Трампову царинску политику и увести царину од 34 одсто на робу из САД, америчка берза се озбиљно заљуљала већ на отварању. Кључни индекси пали су у првим минутима око три одсто, са тенденцијом даљег пада.
Америчке акције су у петак драстично пале након што је Кина одговорила на царине које је најавио амерички председник Доналд Трамп, претећи да глобални трговински рат додатно ескалира.
На отварању америчких берзи, индекси Дау Џонс и С&П 500 пали су за 2,4 процената у првим минутама берзанског трговања на Волстриту, док је Насдак био у паду од 3 одсто.
Када је реч о америчким тржиштима, постоје три главна индекса која гледају трговци, аналитичари и новинари.
Дау Џонс Индастријал Авериџ (Dow Jones Industrial Average) је листа од 30 великих америчких компанија. Сматра се да су деонице "плавих чипова", што значи да имају солидну евиденцију у погледу својих финансијских перформанси.
Индекс Стандард & Пурс 500 – или, како је познатији, С&П 500 – прати цене акција 500 компанија, и пружа много бољи пресек предузећа која послују у САД.
Насдак индекс (Nasdaq Composite) обухвата 3.500 компанија, од којих су већина технолошке фирме.
Стотине милијарди долара изгубљене су ове недеље на акцијама компанија као што су "Епл" и "Најк", што ће се негативно одразити и на економије земаља као што су Вијетнам и Камбоџа.
Индекс Дау Џонс је пао за 1.900 поена, односно чак 4,6 одсто, а шири С&П 500 за 5,2 одсто. Насдак је пао за 5,3 одсто.
Председник САД Доналд Трамп рекао је да најава Кине да ће увести реципрочну царину на америчку робу од 34 одсто доказ да се Кина "успаничила".
"Кина је реаговала погрешно, успаничили су се – једина ствар коју себи не могу приуштити", објавио је Трамп на мрежи Truth Social.
Берзански индекси у дубоком минусу
Други дан заредом, индекси на водећим светским берзама у дубоком су минусу због царина које је амерички председник увео готово целом свету.
Америчко тржиште деоница доживело је у четвртак највећи потоп од епидемије ковида 2020-године. Забележени су губици од око 2.400 милијарди долара тржишне вредности највећих америчких компанија. Међутим, у Белој кући нема забринутости. Председник Трамп каже да је пад акција очекиван, а да је одлука о увођењу царина била неопходна.
"Имамо сет тарифа заснованих на реципроцитету. Царине су уведене и све земље су нас звале. То је лепота нешег посла. Ми смо сада на месту возача. Да смо раније питали те земље да нам учине услугу, не би нам изашле у сусрет. Сада ће учинити све за нас“, каже Трамп.
Азијски и европски берзански индекси такође су у паду други дан заредом, пошто су нове америчке царине подстакле страх од глобалне рецесије.
Кина је поднела жалбу Светској трговинској организацији због нових америчких царина. Пекинг апелује на Сједињене Државе да одмах укину једностране тарифе и реше трговинске разлике кроз консултације.
Трамп сматра да се Кина успаничила и да је погрешила увођењем царинских контрамера од 34 одсто на америчју робу.
Да ли Трамп гура Европу у челични загрљај Кине
Премијерка Италије нада се договору са Америком.
"То је проблем који се мора решити, али није катастрофалан као што чујемо ових дана. Нећемо престати да извозимо у Америку, она је за нас важно тржиште, вредно 10 одсто нашег укупног извоза. Морамо отворити дијалог на европском нивоу и тражити решење заједно са САД. Треба да се боримо за укидање свих царина", рекла је Ђорђа Мелони
Европска унија припрема одговор на Трампове тарифе, али трага и за новим тржиштима. На самиту у Узбекистану европски званичници разговарали су са лидерима Централне Азије о сарадњи у области ретких минерала и сировина.
"Очекујемо много негативних последица због увођења тарифа. Цене ће скочити, многе земље увешће контрамере, имаћемо трговински рат и прекид у глобалном ланцу снабдевања. Ако се Америка буде изоловала, њени трговински партнери ће тражити нова тржишта, а Кина и Европска унија могле би да склопе Споразум о слободној трговини", сматра финасијси аналитичар Филип Моније.
ФТСЕ 100 (индекс берзе 100 Фајненшел тајмс), или неформално "Футси", најпознатији берзански индекс Уједињеног Краљевства претрпео је највећи једнодневни пад од почетка пандемије ковида пре пет година.
Он је на Лондсонској берзи пао за 4,9 одсто - што је највећи пад од 27. марта 2020. године.
Цена нафте до сада је пале за 7,5 одсто, док је цена злата потонула за 2,4 одсто.
Коментари