недеља, 16.02.2025, 09:20 -> 09:26
Извор: РТС
Зечевић: Шансе за мир у Украјини никад веће – Трамп је дигао руке од претходног плана, ЕУ је у паници
Доналд Трамп жели да успостави мир у Украјини, а руски услови су јасни, каже за РТС Слободан Зечевић из Института за европске студије. Објашњава шта сугерише избор Саудијске Арабије за могуће место преговора и каква је позиција ЕУ, коју пореди са ситуацијом у време потписивања Дејтонског споразума 1995. године.
Какве су шансе за мир, после безмало три године рата и под којим условима за Украјину и Русију, у којем року и којом динамиком ће тећи преговори који би могли да се одрже у Саудијској Арабији?
Слободан Зечевић из Института за европске студије рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да су шансе за мир боље него икад, пошто се одустало од плана Бајденове администрације да се ослободи цела територија Украјине и да се дестабилизује и евентуално промени режим у Москви.
"Овог пута Трамп диже руке од свега тога, жели да успостави мир", истиче Зечевић.
Према његовој оцени, интересантно је да је Саудијска Арабија место где би требало да се састану Владимир Путин и Доналд Трамп, што сугерише да земље Брикса страховито напредују, улазе у политичку игру, Саудијска Арабија сада постаје нека врста земље која је блиска једнима и другима.
"Услови за мир су јасни"
Што се тиче услова за мир, Зечевић сматра да су они мање више јасни.
"Украјина ће остати без источног дела земље и Крима. Највероватније ће се негде на линији раздвајања данас завршити тај рат", очекује Зечевић.
Европска унија "у паници"
Зечевић наводи да се о Европској унији говори као актеру који ће одржавати примирје између две стране, пошто Американци кажу да у томе неће да учествују.
ЕУ је сада у паници, сматра Зечевић, јер је одржавање мира један страховито компликован захват, који захтева огромна средства и велики број војника.
Указао је и на говор потпредседника САД Џеј Ди Венса на Минхенској безбедносној конференцији, у којој критикује ЕУ и истиче да она више не дели заједничке демократске вредности са САД, да гуши слободу говора и медија...
"Мислим да је говор Џеј Ди Венса уствари, после Путиновог говора 2007. године, најзначајнији догађај Минхенског безбедносног форума, који је нека врста безбедносног геостратешког Давоса", наводи Зечевић.
Кина као заштитник ЕУ
Из Пекинга, међутим, долази другачија порука о улози ЕУ, пошто је кинески шеф дипломатије рекао да Европа мора да буде укључена у преговоре о завршетку рата у Украјини.
Зечевић објашњава да Кинези желе да се покажу као заштитници геостратешких интереса Европљана, пошто имају проблем са Америком због увођења царина, док им је ЕУ врло битан економски партнер.
"Страх ЕУ од тезе Александра Дугина"
"Шта је код Европљана највећи страх? Ако се заврши рат у Украјини на неповољан начин по њих, у смислу да Русија добије много већи утицај Украјине него што је имала до сада. Они се плаше тог утицаја касније на балтичке земље, на неке земље Источне Европе, попут Румуније, Бугарске. Значи, то је страх у којем живе Европљани и увек они размишљају о тези Александра Дугина, да Русија сад треба да се врати на неке позиције које је имала у време Совјетског Савеза", сматра Зечевић.
"Ко је у Дејтону питао Европљане за било шта?"
Поводом позива украјинског председника да ЕУ формира оружане снаге, Зечевић каже да Володимир Зеленски осећа да би Американци могли потпуно да се повуку и да је ЕУ једина подршка коју би имао.
"На дужи рок, Украјина уз помоћ Европљана не би успела да се одупре руским снагама", оцењује Зечевић.
Међутим, додаје да за сада Американци и Руси апсолутно не размишљају много о Европи, мада ће је можда убацити у неком симболичном смислу.
"Сетите се само преговора у Дејтону. Ко је питао Европљане за било шта? То су Американци водили директно те преговоре, касније су се три лидера балканска, Милошевић, Туђман и Алија Изетбеговић сликали у Паризу како потписују уговор, али Европљани нису учествовали у елаборацији тог споразума", подсећа Зечевић.
Коментари