Читај ми!

Тајванска дипломатска масажа и како задовољити Трампа

Председник Лај, након састанка Националног савета за безбедност, обећао да ће Тајван повећати улагања у америчку привреду и наговестио нове куповине америчког наоружања не би ли предупредио увођење царина против његовог острва.

Владе широм света се довијају да одгонетну шта нови-стари амерички председник заиста мисли од онога што каже и како да му удовоље не би ли бар донекле очувале политичке и економске позиције своје земље или регије.

На Тајвану, којем је амерички лидер припретио увођењем царина у висини до 100 одсто јер је то острво преотело примат у производњи напредних чипова од његове земље, председник Лај Ћингде је у петак, након састанка Савета за националну безбедност, објавио одлуку да се повећају тајванске инвестиције и набавке у САД како би се, у складу с Трамповим жељама, осетно ублажио огромни трговински дефицит Вашингтона.

Тајван - лојални амерички вазал

Лај је рекао и да ће предложити да се издвајања за армију повећају на три одсто БДП-а, мада је опозиција, која има већину у парламенту, недавно умањила војни буџет који је предложила његова влада.

Та његова изјава у источноазијским медијима се схвата као обећање да ће Тајван ући у нове куповине америчког наоружања (куриозотет је да то острво очекује испоруке већ купљеног америчког наоружања у износу од чак око 20 милијарди долара).

У свом обраћању медијима, Лај је нагласио да су тајванске компаније у протеклих неколико година уложиле око 100 милијарди долара у америчку привреду и тако допринеле запошљавању 400.000 људи.

Такође је истакао да је у протекле две године на САД отпало чак 40 одсто тајванских спољних инвестиција, а да је, насупрот томе, улагање у матицу Кину заузело само 11, односно, осам одсто укупних инвестиција у 2023, односно 2024. години.

Тајвански председник из редова Демократско прогресивне странке додао је и да његово острво дели визију мира и стабилности у региону источне Азије са САД.

Лајево саопштење, дакле, прави је списак услуга које његово острво чини или намерава да учини САД, те потврда идеолошке усклађености са Вашингтоном.

Гашење пожара

Под притиском Бајденове владе, Тајван је пристао да инвестира десетине милијарди долара у изградњу фабрика најсавременијих чипова у Аризони, како би допринео ревитализацији индустрије полупроводника у САД и стабилном снабдевању америчке привреде тим уређајима од суштинске важности за развој науке и вештачке интелигенције, производњу квалитетне електронике и усавршавање оружја.

Тајван је у 2024. години остварио суфицит у трговини са САД од чак 73,9 милијарди америчких долара, што је пораст од 54 посто у односу на 2023, а Лај је у јавност са наведеним саопштењем изашао, примећују медији у источној Азији, само неколико сати након што је Трамп објавио да ће реципрочно оптеретити царинама производе из земаља и регија које држе царине на америчку робу и услуге.

Иначе, јавност на Тајвану Трамп је узнемирио још половином прошле године када је у интервјуу часопису Блумберг бизнисвик рекао да његова земља никада ништа није добила од Тајвана и поновио своју тврдњу да је то острво украло Америци индустрију чипова.

Наиме, чини се да Трамп верује да је оснивач највећег тајванског произвођача чипова "ТСМЦ", у Азији легендарни деведесеттрогодишњи Морис Чанг, украо америчке технологије и бизнис модел због тога што је пре него што је ударио темеље том гиганту тајванске и светске економије био упосленик америчких фирми.

У интервјуу Јутјуб звезди Џоу Рогану Трамп је долио уље на ватру рекавши да Тајван никада није платио САД за заштиту које му оне пружају.

Такође, током предизборне кампање, али и непосредно по ступању на дужност прошлог месеца, Трамп је изразио снажно противљење политици свог претходника Бајдена, чија је влада страним компанијама вољним да улажу у подизање фабрика полупроводника у САД, у пракси – тајванским и јужнокорејским, доделила значајан финансијски стимуланс, иако оне поседују крупне новчане резерве.

На тај начин, мада је у свом првом мандату практично деловао тако да подржи де факто независност Тајвана од матице Кине, између осталог, тиме што је одобрио велике продаје америчког наоружања, Трамп је на пацифичком острву са 23 милиона становника у последње пола године проузроковао велики немир.

Тај пожар анксиозности, који се храни Трамповом непредвидивошћу и неизвесношћу која из ње проистиче, председник Лај сада настоји да угаси покушајима да задовољи Трампову жељу за новцем, односно, његову амбицију да у кратком року осетно умањи амерички трговински дефицит.

среда, 19. фебруар 2025.
-1° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса