Израелске жртве напада Хамаса који је покренуо рат у Гази и даље ће сарађивати са Међународним кривичним судом (МКС) чак и након што је председник САД Доналд Трамп увео санкције том трибуналу, изјавила је адвокат жртава и породица жртава Јаел Виас Гвирсман.
Санкције су одмазда за издавање налога за хапшење израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа и његовог бившег шефа одбране Јоава Галанта, који су оптужени за ратне злочине и злочине против човечности у Гази.
Тужилац МКС-а такође истражује нападе које је предводио Хамас 7. октобра 2023. у којима је погинуло 1.200 људи, према израелским подацима. Тужиоци су тражили налоге за хапшење тројице лидера Хамаса због злочина, али су сви убијени у протеклих 16 месеци рата у Гази, према наводима Израела и Хамаса.
Иако ће санкције искомпликовати односе са МКС, израелске породице желе да наставе да му се обраћају у склопу напора за тражење правде, рекла је Јаел Виас Гвирсман, адвокатица који заступа преко 350 жртава и породица жртава.
"Санкције би могле да закомпликују комуникацијске канале између израелских грађана и суда, али жртве су све више посвец́ене директном контакту са судом и тражењу правде коју заслужују", рекла је Гвирсман у интервјуу за Ројтерс.
Санкције САД, које се фокусирају на кажњавање суда због истраге против израелских званичника, такође могу утицати на истрагу тужилаштва о злочинима које је починио Хамас, истакла је Виас Гвирсман.
"Биће то дилема за суд како да комуницира са израелским грађанима и процени да ли контакт са судом представља опасност за њих", навела је она.
Представнички дом САД гласао је 10. јануара за увођење санкција МКС у знак протеста због издатих налога за хапшење израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа и његовог бившег министра одбране Јоава Галанта, у вези са израелском операцијом у Гази.
(Reuters)
Коментари