Читај ми!

Око: Врли нови свет Трампа и Маска

Историчар Вукан Марковић каже за РТС да политиком царина Доналд Трамп поручује да је "стигао нови шериф у град", али да је ситуација са Кином много озбиљнија. Научни сарадник на Факултету политичких наука Милош Вукелић оцењује да ће се царине одразити на пораст цена енергената. Дописник РТС-а из Немачке Ненад Радичевић истиче да се ЕУ спрема за тарифе на робу које ће наметнути Вашингтон.

О одлуци нове администрације САД да уведе додатне царине на робу из Кине, док су за Мексико и Канаду одложене за месец дана, говорили су историчар Вукан Марковић, научни сарадник на ФПН-у Милош Вукелић, и дописник РТС-а из Немачке Ненад Радичевић.

Историчар Вукан Марковић, докторанд на Универзитету у Кембриџу каже да је неочекивана брзина којом Трамп преузима институције.

"У тиму Илона Маска који треба да учини америчку савезну владу ефикаснијом раде шесторица људи од 19 до 24 године и сви су инжењери", каже Марковић уз објашњење да је то Масков тим младих генијалаца.

Каже да су пре неколико дана су добили потпуни приступ свим америчким федералним издацима.

"Они имају увид у шест трилиона долара које издаје америчка федерална влада и позивају институције на ефикасност и одговорност", истакао је Марковић.

Илустровао је то примером у којем неко ко је завршио прошле године средњу школу може да тражи информације од НАСА зашто је потрошила новац на телескоп.

Научни сарадник на Факултету политичких наука у Београду Милош Вукелић истиче да му је изненађујуће то што се други изненађују, јер су све Трампове акције најављиване.

Наводи да је Трамп донео уредбе у складу са Пројектом 2025, који је описао као план за нагли конзервативни заокрет у кратком периоду.

Објашњава да то подразумева резање администрације, обрачун унутар Еф-Би-Аја, али и са бирократијом (бројем владиних службеника), као и одлукама у корист конзервативних вредности.

"Покушава да буде револуционаран председник, највише по узору на Роналда Регана", оцењује сарадник ФПН.

Трампове претње и будући рат царинама

Према најавама, следе царине за робу из Европске уније, али и реципрочне мере Кине и осталих земаља које ће се одразити на свет.

Са Кином је проблем озбиљнији, сматра Вукан Марковић. "Трамп користи економску силу као средство за изнуђивање услуга", објашњава Марковић.

Истиче да су политичке, војне, економске мере и претње које доноси у складу са идеологијом да је "дошао нови шериф у град који ће да заведе ред". Каже да Панаму не може освојити без војне силе и да не верује да ће се десити тако нешто.

Марковић истиче да ће наставити да притиска ЕУ ради услуга, иако је то највећи спољни партнер Сједињених Држава.

"Кина и Америка су у обрачуну који је много веће магнитуде од малтретирања Мексика и Канаде", истакао је докторанд на Универзитету у Кембриџу.

Наводи да изнуђује од Мексика и Канаде услуге, а оцењује да је процес са Кином већи од Трампа.

Научни сарадник на ФПН Милош Вукелић објашњава да Трамп мора обазривије са Кином. "Уколико уведе велике царине одразиће се и на становништво САД и целог света" истакао је за Око.

Вукелић претпоставља да ће се вероватно ситуација одразити у порасту цене енергије.

Истиче да ће међусобне санкције САД и Кине повећати притисак на тему контроле критичних материјала који је у Србији велика тема.

Вукан Марковић је подсетио на низ ситуација које су се одразиле на Србију. "Видели смо већ шта је прошла администрација нанела штету Србији", истакао је Марковић.

Навео је проблем у односу САД и Русије и поставио питање какав ће бити резултат ако се уведу тарифе на робу из ЕУ.

Припреме Европске уније

Дописник РТС-а из Немачке Ненад Радичевић каже да се ЕУ припрема на те царине САД већ увелико.

Неформални самит у Бриселу је показао различите ставове, каже Радичевић.

Преноси да је пољски премијер Доналд Туск умањивао важност санкција САД, француски Емануел Макрон инсистирао да ЕУ мора да одговори, док је немачки Олаф Шолц истакао да ће се на сарадњу одговорити али да је битнија трговинска сарадња ЕУ и САД.

Оцењује да је то тест за ЕУ, а да је потенцијално решење и да се администрације ЕУ и САД договоре.

Укидање страних америчких фондова

Да Америка троши новац на непотребне ствари је страна приче неолиберала у новој администрацији САД, али постоје и неоконзервативци у Трамповој администрацији који сматрају да је антилиберална идеологија оно што треба пропагирати и изван граница САД, указује историчар Вукан Марковић.

Објашњава да ће Трампове одлуке на америчким судовима бити оспораване у наредном периоду.

Трампова главна тактика је брзина којом одлучује и шокира остатак света тако да нико не зна да тачно реагује на то.

Вукелић сматра да је реч о економској и идеолошкој одлуци али и стратешкој. Повлаче се из великог глобалног приступа и смањују меку моћ, оцењује научни сарадник на ФПН-у.

"Они имају намеру да се понашају као једна од великих сила, покушавају да заузму положај и да престану да буду светски полицајац", тумачи изјаве високих званичника администрације САД.

Двојац Трамп-Маск

Илон Маск је директно заслужан зашто је Трамп преокренуо своју политику, а конзервативце на врх, сматра Милош Вукелић.

"Мислим да је Доналд Трамп захвалан Маску", каже научни сарадник на Факултету политичких наука. Додао је да је реч о браку из интереса који ће трајати док он то више не буде.

Дописник РТС-а из Немачке каже да Илон Маск и те како утиче на јавно мњење, а да ће се тек видети да ли утиче и на формирање владе у Немачкој.

Истакао је тренутак када се Трамп обратио на самиту АфД-а и навео да је Маск утицао на пораст те странке.

среда, 05. фебруар 2025.
1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове