Читај ми!

Мистерија на небу изнад САД – војна база код Дејтона била затворена због уочених дронова

Америчка ваздухопловна база "Рајт-Петерсон" код Дејтона била је затворена на четири сата због појачаног присуства дронова протеклог викенда. Званичници тврде да је у питању уобичајена процедура и да нема места страху и паници.

Амерички званичници су због појачаног присуства дронова затворили ваздушни простор изнад ваздухопловне базе "Рајт-Петерсон", једне од најважнијих у Сједињеним Америчким Државама, на око четири сата у ноћи између петка и суботе.

"Ваздушни простор био је затворен док су власти пратиле ситуацију. Установили смо да ниједна беспилотна летелица није угрозила објекте и особље базе", каже представник базе "Рајт-Петересон" Боб Пуртимен.

Одлука о затварању ваздушног простора је уследила после појављивања низа мистериозних дронова на североистоку Америке, што је изазвало страх и панику међу локалним становништвом.

Беспилотне летелице виђене су око војних објеката у Њу Џерзију. У последњих месец дана, дронови су примећени и изнад британских војних база које су уступљене америчкој војсци у Уједињеном Краљевству.

Бивши шеф одсека за анализу ваздушних претњи при Федералном истражном бироу (ФБИ) Роб Дијамико сматра да је у више од 90 одсто случајева у којима грађани пријављују да су видели дронове изнад важних објеката у Америци у питању обичан војни авион са посадом.

"Међутим, сада имамо ситуацију да људи намерно дижу своје беспилотне летелице у небо како би изазвали додатну конфузију и панику", указује Дијамико.

Ваздухопловна база "Рајт-Петерсон" налази се код Дејтона, у савезној држави Охајо. У оквиру комплекса је и истраживачки центар за развој, анализу и тестирање система авијације америчке војске.

Уједно је и дом Националног центра за ваздушну и свемирску обавештајну делатност чија је мисија, како наводе на њиховој званичној веб-страници, откривање ваздушних и сајбер претњи. У бази се налази и музеј посвећен најзначајнијим авионима америчке војске, укључујући и летелицу из које је бачена атомска бомба на Нагасаки, 9. августа 1945. године.

Такође, у бази "Рајт-Петерсон" договорен је и општи оквирни споразум за мир у Босни и Херцеговини, познатији и као Дејтонски мировни споразум или Дејтон, којим је прекинут рат у БиХ.

База се простире на око 3.200 хектара и у њој ради више од 38.000 људи.

четвртак, 16. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове