Читај ми!

Четвртком у 9: Сирија, шта после пада Асада

Иако нове власти у Сирији шаљу помирљиве поруке међународној заједници, још је рано предвидети како ће се та транзиција одвијати имјући у виду хетерогеност побуњеничких група. О томе какав ће однос бити са великим силама, пре свега САД и Русијом која има своје две једине војне базе на топлом мору, зашто је Иран највећи губитник, као и да ли ће Сирија успети да се врати колико-толико нормалној егистенцији, у емисији Четвртком у 9 говорили су бивши амбасадор у Турској и Грчкој Душан Спасојевић, професор Филозофског факултета Александар Животић и професор међународних односа Мирко Даутовић.

Бивши амбасадор у Турској и Грчкој Душан Спасојевић не очекује мирну транзицију власти у Сирији.

Напомиње да је највећа заслуга за муњевиту офанзиву побуњеника који су искористили све слабости Асадовог режима, Турска.

Како је рекао, чини му се да је Турска дуже сарађивала са исламистима и искористила прилику и рат који Русија води у Украјини да сруши Асада.

Израел је, истиче, одмах ловио у мутном и уништио остатке сиријске војске ушао на територију те земље, окруживши Хезболах и са четвте стране, Голанске висоравни.

Каже да не верује привременом премијеру, званичник администрације коју води исламистичка група Хајат Тарир eл Шам, Мухамеду eл Баширу и напомиње да ,сиријско друштво хетерогено – и етнички и верски.

Животић: Вербални рибрендинг за спољну употребу

Професор Филозофског факултета Универзитета у Београду, Александар Животић сматра да је вербални рибрендинг нове власти за спољну употребу, као порука свету.

Указује на то да су се већ појавиле тензије. "Тешко ће се успоставити мултиетничко друштво, транзиција власти иде тешко а Асадов премијер наводно сарађује са новим властима".

“Армије више нема а то је једна од кључних ствари за једну државу. Побуњеничке снаге су осредње, али су преузели и неку опрему од војске. Сирија нема минерале али је некада имала јаку војску, њеним уништавањем отворен је пут за разне утицаје на нову власт”, сматра Животић.

Даутовић: Федерализација би била решење за Сирију

Објашњавајући које све групе сада контролишу територију Сирије, професор међународних односа Мирко Даутовић наводи да је Тахрир ел Шам предводио офанзиву из Идлиба, освојивши Алеп и Хаму на путу до Дамаска.

Ту су, поред Курда, додаје, и побуњеничке групе које уопште ни немају назив. "Њих подржавају Јордан и САД и они нису исламисти и они су се обратили народу на телевизији. Сиријска национална војска је разнордна група оних који носе заставе и Сирије и Турске и Исламске државе”, каже Даутовић.

Сматра да би за Сирију федерализација била решење. Питање је да ли ће стране силе тражити свог 'проксија' и поново изазвати сукобе, додаје Даутовић.

Спасојевић: Турска уложила највише, Ердоганови сарадници већ су у Дамаску

Душан Спасојевић упозорава да се “завеса” на Блиском истоку брзо пада али да се и брзо диже.

“Данашњи победници сутра могу бити поражени. Оно што је за Русију Украјина, то је Сирија за Турску, меки трбух Анкаре, са већинским шиитским становништвом. Турска је у ово уложила највише, што показује то што су у Дамаску два најближа сарадника председника Реџепа Тајипа Ердогана. Све те групе немају неких чврстих уверења. Лидер најмоћније милиције, Хајат Тахрир ел Шама, или покрета за ослобођење Леванта, Абу Мухамед ел Голани је више пута мењао стране. Мислим да ће се САД у ово умешати само уколико би нове власти почеле да прете Израелу, док ће Русија учинити све да сачува своје војне базе. Свој образ сачували су давајући азил Башару ел Асаду и његовој породици”, каже Спасојевић.

Да ли ће Русија сачувати базе

Животић сматра са Русија после пада Асада нашла у врло незгодној ситуацији. "Тај празан простор који је Турска искористила је ипак велики ударац за Москву. Давање азила Асаду је учињено да се створи слика да Русија није тако лоше прошла."

Професор Филозофског факултета подсећа да присуство Русије у Сирији траје још од СССР-а. То су две једине њихове базе на топлом мору које су и логистичка веза са централним делом Африке", наглашава Животић.

Очекује да ће Русија настојати да заштити минимум својих интереса. Комуникација је већ успостаљена, побуњеници су наводно обећали да базе неће дирати. Врло је вероватно да су и пре преварата комуницирали са побуњеницима”, каже Животић.

Даутовић указује на то да етикета терориста више није прихватљива за нове власти које је зато кренула су у пи-ар офанзиву јер јој је стало да буде означена као партнер међународној заједници.

Опасност од екстремних милиција које чине странци

Исламску партију Туркистана" и "Бригаде имиграната" коју истиче као најекстремније види као могући реметилачки фактор за Хајат Тахрир ел Шам. "За сада Тахрир ел Шам шаље умирујуће поруке али је питање какав ће став заузети друге групе и милиције", додаје Даутовић.

Спасојевић каже да ће, ако је судити по историји, Курди проћи лоше, подсећајући да им је још после Првог светског рата обећана држава па од тога није било ништа.

Они су за Турску велика главобоља. На северу Ирака имају де факто своју државу због подршке Америке јер су брана исламистима. Ту Курди производе нафту и заокружен су ентитет". констатује Спасојевић.

Важан индикатор, према Спасојевићу је и однос према руским базама. Још се воде борбе са Сиријском националном аријом, скупином људи скупљених са коца и конопца.

Зашто је Иран највећи губитник

Према његовим речима, правно решење за Сирију је далеко. То што Асадов премијер остао у земљи, Спасојевић види у могућем прећутном договору Турске и Русије.

Иран је, наглашава, највећи губитиник јер је Сирија преко Хезболаха била главна спојница ка Либану.

Подсећа да Асадов режим није признавао тзв. Косово. "Видећемо да ли ће нова власт признати тзв. Косово. Ако власт буде под контролом Турске, то ће се и догодити", уверен је некадашњи амбасадор Србије у Анкари.

Целу емисију "Четвртком у 9" можете погледати у видеу на почетку текста

четвртак, 16. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове