Читај ми!

Паис: "Синдром вукодлака" код европских беба

Најмање 11 случајева "синдрома вукодлака", прекомерног раста длака на телу - идентификовано је међу бебама у Европи чији су родитељи користили лосионе против ћелавости, извештава "Ел Паис".

У тексту се напомиње да се након 50. године старости ћелавост појављује у просеку код половине мушкараца и сваке десете жене, а да се лекови, посебно лосиони са миноксидилом, продају у европским апотекама без рецепта.

Лист пише о необичном нежељеном дејству које је откривено код деце чији су родитељи користили сличне лосионе и потом проводили доста времена са децом.

Центар за фармаколошки надзор из Наваре забележио је случај бебе код које је длака прогресивно расла у периоду од два месеца на леђима, ногама и бутинама.

Откривено је да је отац користио лосион од 5 одсто миноксидила да излечи ћелавост. Када је прекинуо лечење, нестали су и симптоми бебе.

Откривено је да новорођенчад чији родитељи користе ове лекове могу развити изненађујућу и потенцијално тешку клиничку слику - хипертрихозу.

Ово није изолован случај. У Шпанији је идентификовано још шест случајева код беба до девет месеци чији су родитељи користили миноксидил. Када је потрага проширена на остатак Европе, број оболелих беба порастао је на 11.

"Ову болест, познату и као 'синдром вукодлака', карактерише прекомерни раст длака по целом телу", наводи се у публикацији.

Код мале деце, болест може довести до компликација на срцу и бубрезима, указује Паис.

Истовремено, наводи се случај да чим је отац једног болесног детета престао да користи лек за ћелавост, симптоми детета су потпуно нестали, преноси агенција Риа Новости.

петак, 29. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње