понедељак, 11.11.2024, 20:05 -> 20:05
Извор: DW (Дојче веле)
Игра Шолца и Мерца – датум избора у Немачкој и даље неизвестан
Олаф Шолц је канцелар без већине, али практично сам може да бира када ће му званично пасти Влада. Лидер опозиције Фридрих Мерц би да то буде што пре, али Шолц има своје услове.
Немачки канцелар Олаф Шолц првобитно је желео да се гласање о поверењу његовој влади у Бундестагу одржи 15. јануара, али то би изгледа ипак могло да се деси и пре Божића.
Превремени избори би онда могли да се одрже раније него што је планирао, вероватно већ у другој половини јануара.
"Ако се сви сложе, није ми никакав проблем да поставим питање поверења пре Божића", рекао је Шолц у недељу у интервјуу за јавни сервис АРД.
Како је објаснио, за то је потребно да се око датума договоре шеф посланичке групе његових Социјалдемократа Ролф Мицених и лидер опозиционих демохришћана Фридрих Мерц.
Опозицији се жури
За то време, на састанцима парламентарне групе Демохришћана (ЦДУ/ЦСУ) расположење је, кажу, крајње опуштено. Није ни чудо, након распада владајуће коалиције они процењују да су близу повратку на власт.
Уосталом, према последњем истраживању које објављује јавни сервис ЗДФ, Демохришћани су на 34 одсто подршке – док су СПД на 16, а Зелени на дванаест процената.
Зато изгледа нестрпљење расте: председници сестринских демохришћанских странака ЦДУ Фридрих Мерц и баварске ЦСУ Маркус Зедер желе да већ у среду (13. новембар) на Одбору за унутрашње послове Бундестага изврше притисак да се под хитно гласа о поверењу влади канцелара Шолца. То би отворило пут ка новим изборима.
Ситуација за Демохришћане није, међутим, баш толико једноставна. Први проблем је то што немају контролу над процесом. У немачком политичком систему, канцелар може сам да одлучи када ће тражити изгласавање поверења.
Већ када је отпустио министра финансија Кристијана Линднера (шефа Либерала), Шолц је изјавио да је спреман за нове изборе, али је навео 15. јануар као датум када би Бундестаг требало да гласа о поверењу. То би значило да би се избори одржали најкасније до краја марта.
Шолц јесте говорио да се и о датуму гласања о поверењу може разговарати, али само ако се посланичке групе договоре који то неопходни закони претходно најпре морају да буду усвојени. Лидер опозиције Мерц жели, међутим, обрнути редослед – и изборе већ 19. јануара.
Опасна веза са АфД-ом
Демохришћани би могли да затраже тзв. "конструктивно изгласавање неповерења" и тако преузму иницијативу. Али да би то урадили, Мерц би морао да истакне кандидатуру за канцелара у актуелном сазиву Бундестага.
То се сматра ризичним, јер би он онда могао да буде збиља изабран и гласовима Алтернативе за Немачку (АфД), што је за Мерца и његову странку опасно: СПД и Зелени ионако оптужују ЦДУ да жели да прекрши табу на немачкој политичкој сцени по којем нема никакве сарадње с АфД-ом.
У Саксонији се рецимо покрајински премијер Михаел Кречмер (ЦДУ) недавно по први пут састао с покрајинским лидером АфД-а Јергом Урбаном.
Председник ЦДУ Мерц критиковао је тај потез свог покрајинског страначког колеге као озбиљну грешку. Забринутост Демохришћана због нежељене подршке АфД-а је толика да су прошле недеље под хитно повукли све своје законодавне иницијативе у Бундестагу.
Кампања је већ почела
"Претпостављам да он (Шолц) сада жели да покуша да у Бундестагу одржи гласање о законским предлозима и да тако нас, посланичку групу ЦДУ/ЦСУ, стави у позицију коју онда може да искористи за предизборну кампању СПД-а“, коментарисао је Мерц прошлог петка.
У СПД-у то не оспоравају, напротив: сам Шолц је рекао да до Божића жели да у Бундестагу прогура важне законске предлоге мањинске владе у којој је СПД остао са Зеленима. То укључује и неке пројекте које ће бивши коалициони партнери из Либерала, али и Демохришћани, тешко одбити, јер је, сматра се, реч о "интересима државе“.
Што се тиче изборне кампање, чини се да је Олаф Шолц већ ушао у тај модус. У интервјуу АРД-у у недељу није пропустио да директно нападне кандидата за канцелара демохришћана Фридриха Мерца: "Мислим да сам мало хладнији када су у питању државни послови“, рекао је.
Кратка или дуга изборна кампања?
Званично, СПД се залаже за изборе у марту наводећи као разлог то да многи још нису спремни. Превремени избори стављају странке пред велике логистичке изазове.
Али, то је само пола приче. Незванично, Социјалдемократе процењују да би у дужој изборној кампањи сигурно могли да имају користи од грешака демохришћанског кандидата Мерца.
Из истог тог разлога Демохришћанима се жури. Јер, како се кампања буде захуктавала, тако ће расправа постајати све жешћа, а изговорени речи све важније. Вербалне грешке могу бити опасне, па чак и обична гестикулација.
То се тако добро видело на примеру демохришћанског кандидата за канцелара Армина Лашета који је снимљен како се смеје на погрешном месту – у време трагичних поплава 2021. То га је тада коштало победе на изборима, а Шолца увело у кабинет канцелара.
Повратак ФДП-а?
Без обзира на то, председник Либерала Кристијан Линднер сматра да је победа Демохришћана извесна, кад год да се одрже превремени избори. Њега је канцелар отпустио с места министра финансија и тако запечатио судбину "семафорској коалицији“.
"Ја сам стручњак за СПД и Зелене“, рекао је Линднер овог викенда у интервјуу за АРД и на тај начин већ ушао у предизборну кампању нудећи се Демохришћанима као коалициони партнер у будућој влади.
Он је јасно ставио до знања да би желео поново да буде министар финансија. "Желим да водим рачуна о новцу грађана", рекао је Линднер.
Његов проблем је то што су Либерали, према истраживањима јавног мњења, испод цензуса. Али и то би могло да се промени.
Демохришћани су три године оптуживали Либерале, као чланицу владајуће коалиције, да је одговорна за одлуке које доноси Савезна влада. И имали су од тога користи: разочарани гласачи прешли су у њихов табор.
Након што су Либерали напустили владу, те две странке се сада поново боре за исте бираче. И једни и други, на пример, представљају се као они који ће бити брана новом задуживању.
То би могло поново да донесе гласове Либералима, а да нашкоди Демохришћанима. Линднер је већ истакао да му је циљ на изборима двоцифрени проценат гласова.
Коментари