Читај ми!

Европска унија покреће истрагу против "Темуа" због продаје фалсификованих производа

Надлежни органи Европске уније покрећу и званичну истрагу пословања кинеске веб-платформе за продају преко интернета "Тему", због сумње да крши Закон о дигиталним услугама. Основ за покретање истраге су притужбе неколико земаља чланица да се на тој платформи продају фалсификовани производи. Поред тога, Европска комисија је изразила забринутост да "Тему" нема довољно снажне системе да спречи да се суспендовани трговци поново појаве на тој платформи.

Европска унија покреће формални поступак против кинеске веб-странице за куповину "Тему", због забринутости да не успева да заустави продају илегалних производа.

Званична истрага отворена је због сумње да "Тему" крши Закон о дигиталним услугама (ДСА), правни акт ЕУ који регулише рад технолошких фирми – од Фејсбука, Икса и Гугла, па до платформи за онлајн трговину.

"Тему" бележи готово муњевит раст – на платформи је у априлу било регистровано 75 милиона корисника из земаља ЕУ, док је у септембру порастао на 92 милиона.

Преко кинеске платформе се продаје безмало све, од козметике до одеће, од намештаја до технологије, који се из Кине шаљу директно корисницима. Процена је да их је тренутно око 100 милиона широм ЕУ.

Поводи за покретање истраге

Надлежни органи Европске уније истичу да постоји забринутост да "Тему" нема довољно снажне системе да заустави поновну појаву "претходно суспендованих трговаца". Наиме, дешавало се да се суспендовани трговци тј. њихови производи поново појављују на тој платформи свега неколико дана после уклањања из понуде.

Високи званичник Европске комисије рекао је да су власти широм Европе изразиле забринутост због продаје фалсификованих артикала – фармацеутских производа, козметике и играчака, нарочито у Немачкој, Данској и Ирској, где се и налази седиште те компаније у ЕУ. 

"Постоји основана сумња да се не ради довољно, бар не на ефикасан начин, да се заиста спречи продаја нелегалних производа", саопштио је званичник Европске комисије.

Сумња се и да "Тему" није успоставио ефикасне системе контроле који прегледају, надгледају и проверавају шта се дешава на њиховој платформи.

Забринутост због "агресивне тактике продаје"

Комисија је такође забринута због агресивне тактике продаје на платформи са "дизајном који изазива зависност", који укључује "награде сличне игрици", са слабим системима за "ублажавање ризика који произлазе из дизајна који изазива зависност".

Званичница Европске комисије Маргрете Вестагер навела је да ЕУ жели да се осигура да "Тему" поштује ДСА.

Нарочито желимо да будемо сигурни да производи који се продају на њиховој платформи испуњавају стандарде ЕУ и да не штете потрошачима”, поручила је Вестагерова.

Нагласила је, међутим, да је у овој фази истраге реч само о сумњама.

"То нису закључци, чак ни прелиминарни“, рекла је званичница Европске комисије и додала да је истрага осмишљена како би се утврдило да ли постоји "системскипроблем или не.

Тему: Озбиљно схватамо своје обавезе према ДСА

Кинеска компанија је саопштила да "Тему” озбиљно схвата своје обавезе према ДСА.

“Континуирано улажемо у јачање система усклађености и заштиту интереса потрошача на нашој платформи. У потпуности ћемо сарађивати са регулаторним телима како бисмо подржали наш заједнички циљ, а то је безбедно тржиште, у које потрошачи имају поверење”, наводи се у саопштењу.

Из те компаније најављују да ће потписати меморандум о разумевању који се тиче продаје фалсификоване робе на интернету, добровољни споразум чије потписивање је омогућила Kомисија.

"Фалсификовање производа је изазов за читаву индустрију и верујемо да су заједнички напори од суштинског значаја за унапређење наших заједничких циљева – заштите потрошача и носилаца права“, навео је портпарол кинеске компаније.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње