Украјина укида транзит гаса из Русије - шта то значи за европске потрошаче
Споразум са Русијом о транзиту гаса, који истиче крајем године, Украјина неће продужити. То је потвдио украјински премијер у разговору са словачким колегом у Кијеву.
Украјински гасовод, изграђен у време Сојетског савеза, има два крака и деценијама је био главна рута за допремање руског гаса у Европу. После укрјинског-руског сукоба испоруке су редуковане на трећину и то само једном трасом за снабдевање Италије, Аустрије, Немачке а посебно Мађарске и Словачке.
Петогодишњи спорзум о тразиту између украјиског "Нафтогаса" и руског "Гаспрома" истиче у децембру.
"Украјина још једном истиче да нец́е продужити транзитни споразум са Русијом. Стратешки циљ Украјине је да уведе санкције руском гасном сектору, да Кремљу одузме профит којим финансира рат. Разумемо зависност неких држава, укључујуц́и Словачку од тог ресурса. Истовремено, Украјина је спремна да настави да испуњава своје обавезе у складу са Споразумом о придруживању са Европском унијом и Енергетском повељом", каже украјински премијер Денис Шмихал.
И даље је нејасно хоће ли испуњавање обавеза бити довољно за редовно снабдевање европских потрошача. Словачки премијер је и пре пута у Кијев, а и током разговора са украјинким колегом говорио о потреби очувања транзита руских енергената преко Украјине.
"С обзиром на позицију Украјине као земље која има интерес за улазак у Европску унију, ви, као и ми, имате интерес за транзитни систем. Украјинска територија се и даље користи, и када је реч о нафти и гасу, то је веома важна информација за све нас", каже словачки премијер Роберт Фицо.
Уз Словачку, Мађарска је најгласнија за наставак тразита руског гаса украјинским гасоводом. Иначе, споразум о гасу је и једини споразум између Москве и Кијева који је још на снази. А из Русије је више пута поновљно да су отворени за обнову транзиту гаса кроз Украјину.
Коментари