Британци бирају нови сазив Парламента, очекује се рекордна победа лабуриста
После 14 година на власти и успешне економске политике премијера Сунака, конзервативци су на прагу највећег изборног пораза у последња два века.
Више од 46 милиона бирача, четири нације, 650 изборних јединица, 392 регистроване странке. Највеће бриге – економија, здравство и имиграција. Британија излази на биралишта.
Грађевински радник Хари Колвил пита се да ли је то стварно демократија, ако не могу да креирају политику, већ имају избор између две ствари.
"Ми не одлучујемо о политици. То је псеудодемократија", оцењује он.
Продавачица у пензији Линда Скинер признаје да већ дуго не гласа, јер, како каже, њихови гласови ништа не значе.
Пензионер Хилми Абас каже да никоме више не верује откако је премијер Борис Џонсон лагао.
Пензионерка Џеклин Ричардс сматра да ниједна странка не зна шта ради, чак, како каже, ни лабуристи појма немају.
Пре пет година, одзив бирача био је чак 67 одсто. Данас се очекује апатија.
Конзервативцима прети катастрофа у Велсу. Шкотски националисти су на прагу губитка власти у Единбургу. Реформисти могу да се надају једноцифреном броју мандата.
Дан пред изборе, таблоид Сан стао је уз лабуристе.
"Ми смо измењена Лабуристичка странка. Молимо за прилику да изменимо нашу земљу и поново је ставимо у службу радних људи“, поручио је бирачима неколико сати пред гласање лидер лабуриста сер Кир Стармер.
Премијер и лидер конзервативаца Риши Сунак поручује да се торијевци "не предају лабуристима".
Борићемо се за сваки глас, за наше вредности и нашу визију Британије“, рекао је на последњем скупу пред изборе премијер Сунак.
Према последњем предизборном испитивању јавног мњења, агенција "Ју Гов" лабуристима предвиђа историјску победу каква није забележена у последње 192 године.
Странка Кира Стармера могла би да премаши четири стотине мандата, док би, по најгорем сценарију, конзервативци могли да падну на двоцифрен број посланика.
Коментари