Скандали, вратоломије и бунт – шта је обележило кампању у Британији
Општи избори у Британији почињу за 48 сати. После 14 година на власти, према најновијим испитивањима јавног мњења, владајући конзервативци суочавају се са дебаклом какав није запамћен од 1906. године.
За 650 посланичких мандата боре се чак 392 странке. Изборни систем је већински, те предност имају велике партије. Предизборна кампања трајала је само шест недеља. Личила је на спринт током којег су лабуристи опрезно размислили пред сваки нови корак да не би угрозили предност од двадесетак одсто у односу на торијевце.
"Имамо само један посао – да ово лето буде лето промена", рекао је лидер лабуриста сер Кир Стармер.
Где су конзервативци, ту су и скандали. Премијер Сунак ужаснуо је нацију преурањеним напуштањем обележавања осме деценије од Дана Д у Нормандији. Неки посланички кандидати торијеваца добили су нулу из етике клађењем на дан избора пре него што је он званично саопштен.
"После независне унутарстраначке истраге, они су суспендовани и суочиће се за законским последицама", рекао је британски премијер Риши Сунак.
Лидер либерал-демократа Ед Дејви буквално је схватио појам енергичне кампање. Бирачи памте његове вратоломије, али не и политички програм. Фактор изненађења кампање био је Најџел Фараж, који је ненадано ускочио у фотељу првог човека тврдо десних реформиста.
"Желим да предводим бунт против политичког статуса кво", рекао је лидер реформистичке странке Најџел Фараж.
Крила му је сломила оцена да је Запад испровоцирао Владимира Путина да нападне Украјину. Но, успео је да подели гласове деснице.
Према најновијим испитивањима јавног мњења, само 130.000 гласова стоји између надмоћне предности лабуриста и парламента без већине.
У овом тренутку, како РТС незванично сазнаје, три од десет милиона гласова поштом још нису достављена бирачима. Ти гласови морају да стигну до изборних јединица до четвртка у десет преподне. Мањак гласова поштом могао би да доведе у питање регуларност избора и продуби политичку кризу у Британији.
Коментари