Министар одбране Ирана саопштио је да се, од поноћи по локалном времену, сав саобраћај на небу изнад Техерана обуставља због војних вежби, јавља иранска новинска агенција Мер, а преноси Ројтерс.
(Ројтерс/Мер)
среда, 10.04.2024, 05:50 -> 22:03
Извор: РТС
Сукоб Израела и Хамаса – 187. дан. Тројица синова вође Хамаса Исмаила Ханијеа погинула су у израелском бомбардовању у Гази. ИДФ и Шин Бет саопштавају да су они били оперативци Хамаса на задатку. Ирански врховни вођа, ајатолах Али Хамнеи, рекао је да Израел "мора бити кажњен и биће кажњен" због напада на комплекс иранске амбасаде у Сирији. Са друге стране, израелски министар одбране Јоав Галант поручује да ће свако ко покуша да их нападне бити дочекан чврстом одбраном.
Министар одбране Ирана саопштио је да се, од поноћи по локалном времену, сав саобраћај на небу изнад Техерана обуставља због војних вежби, јавља иранска новинска агенција Мер, а преноси Ројтерс.
(Ројтерс/Мер)
Немачка авио-компанија "Луфтханза" саопштава да је након пажљиве процене одлучила да обустави летове за и из Техерана "због тренутне ситуације на Блиском истоку".
"Стално пратимо ситуацију на Блиском истоку и у блиском смо контакту са властима. Безбедност наших путника и чланова посаде је највећи приоритет 'Луфтханзе'", рекао је портпарол компаније.
Израел и САД су у стању приправности и припремају се за могући напад Ирана као одговор на бомбардовање иранског конзулата у Дамаску, за које Техеран оптужује Израел.
(Reuters)
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган изразио је саучешће лидеру Хамаса Исмаилу Ханијеу због смрти његова три сина и унучади у израелском нападу.
Ердоган је током телефонског разговора поручио да ће "Израел дефинитивно одговарати пред законом за злочине против човечности које је починио", наводи се у саопштењу из Kабинета турског председника, преноси ТРТ Хабер.
Саучешће лидеру палестинске милитантне групе изразио је и министар спољних послова Турске Хакан Фидан.
(TRT Haber)
Израел ће отворити нови копнени прелаз у Појасу Газе којим би се олакшале испоруке хуманитарне помоћи из иностранства или суседног Јордана за Палестинце, рекао је у израелски министар одбране Јоав Галант.
Хуманитарна криза је утицала да западни и арапски партнери Израела изврше притисак да званични Јерусалим учини више како би олакшао испоруке хуманитарне помоћи, преноси Ројтерс.
Израел је наизменично отварао два прелаза, али је активирао и нови прелаз на својој граници уз најаву да ће прихватити пошиљке хуманитарне помоћи за Газу у луци Ашдод на југу земље.
На брифингу за новинаре Галант је навео да ће нови гранични прелаз бити отворен на северном делу границе са Газом како би се смањило време камионског превоза помоћи из луке Ашдод удаљене четрдесетак километара.
(Reuters)
САД и њени савезници верују да је велики напад Ирана на Израел неизбежан и да би се могао догодити у наредним данима, преноси Блумберг позивајући се на неименоване изворе упознате са проценама америчких и израелских обавештајних служби.
Према извештају, више је питање када ће Техеран напасти него да ли ће уопште напасти, али је још увек нејасно да ли ће до напада доћи са иранске територије или неког од његових савезника.
У извештају се, такође, додаје да би Техеран у свом нападу могао да користи високопрецизне ракете или беспилотне летелице.
(Times of Israel/Bloomberg)
Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) наводе да су борбени авиони извели напад на зграду у јужном Либану у Ајта аш-Шабу, где су били окупљени оперативци Хезболаха.
Још једна локација Хезболаха је погођена, тврди ИДФ.
Трупе су такође гранатирале области у близини Накуре артиљеријом како би "уклониле претње", додаје ИДФ.
(Times of Israel)
Амерички председник Џозеф Бајден поручио је да је посвећеност Вашингтона безбедности Израела "гвоздена" пред претњама из Ирана.
"Рекао сам (премијеру Бенјамину) Нетанјаху да је посвећеност САД безбедности Израела, суочена са иранским претњама да ће покренути напад на Израел, гвоздена“, рекао је Бајден током конференције за штампу у Белој кући.
"Учинићемо све што можемо да заштитимо безбедност Израела", нагласио је Бајден.
Ова изјава долази усред растућих тензија у америчко-израелским односима и дан након емитовања интервјуа снимљеног прошле недеље у којем је Бајден позвао Израел да пристане на вишенедељни прекид ватре у Гази.
Бајден није помињао таоце, али је Бела кућа касније саопштила да је мислио на споразум о примирју о коме се тренутно преговара.
(Times of Israel)
Изасланик администрације америчког председника Џозефа Бајдена у Гази упозорава да "постоји непосредан ризик од глади за већину, ако не и све, од 2,2 милиона становника Газе“.
"Ово није предмет расправе. То је утврђена чињеница коју САД, њени стручњаци, али међународна заједница оцењују и верују да је стварна“, рекао је Дејвид Сатерфилд.
Израел је повукао прошломесечну класификацију коју су подржале УН и која је упозоравала на претећу глад у северној Гази, тврдећи да у Гази има више хране и воде него што су тврдили хуманитарни радници.
"Способност да се спречи тај изазов за то невино становништво зависи од драматичног повећања обима хуманитарне помоћи која се дистрибуира унутар Газе", поручује Сатерфилд.
(Times of Israel)
Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) и Шин Бет потврдили су да су убили тројицу синова вође Хамаса Исмаила Ханијеа у нападу на камп Ал Шати у граду Гази, рекавши да су њих тројица били оперативци терористичке групе.
Према ИДФ-у и Шин Бету, Амир Ханије је био командант одреда у војном крилу Хамаса, док су Хазем и Мухамед Ханије били нижерангирани оперативци, такође у војном крилу.
ИДФ наводи да су њих тројица била "на путу да изврше терористичке активности у области централне Газе" када су нападнути.
Војни извор истиче и да је ИДФ упознат са извештајима да је још чланова породице Ханије, укључујући децу, страдало у нападу.
Хамасови медији наводе да су убијена два унука Исмаила Ханије, а трећи рањен.
(Times of Israel)
Хути у Јемену, који подржавају Иран, тврде да су гађали четири брода у Аденском заливу, укључујући и онај који су описали као амерички ратни брод, рекао је војни портпарол групе Јахја Сареа.
(Times of Israel)
Лидер Хамаса Исмаил Ханије каже да је напад на његову породицу доказ "неуспеха" Израела, додајући да то неће променити позицију Хамаса у текућим преговорима о прекиду ватре.
Нагласио је да Хамас неће повући своје захтеве, који укључују трајни прекид ватре и повратак расељених Палестинаца својим кућама, рекавши да Израел неће моћи да постигне своје циљеве кроз политику и разговоре.
"Ако мисле да ће циљање на моју децу на врхунцу ових разговора пре него што је одговор покрета поднет, довести до тога да Хамас промени своје ставове, они су у заблуди“, рекао је Ханије за Ал Џазиру.
"Крв моје деце није вреднија од крви деце палестинског народа... Сви палестински мученици су моја деца", поручио је Ханије.
(Al Jazeera)
Француски министар спољних послова Стефан Сежурне изјавио је да не постоји план Француске да уведе санкције Израелу како би га натерала да дозволи Палестинцима већи приступ хуманитарној помоћи.
"Не постоји план у овом тренутку за опште санкције против Израела", изјавио је Сежурне и додао да ће Француска наставити да уводи санкције појединцима који су повезани са "прекомерним насиљем" Израелаца у Појасу Газе.
Овај коментар уследио је после његове јучерашње изјаве да су санкције опција за вршење притиска над Израелом, преноси Ројтерс.
(Reuters)
Три сина вође Хамаса Исмаила Ханијеа погинула су у израелском бомбардовању кампа Ел Шати у Гази, преноси Ал Џазира.
Ханије је навео је да су у нападу страдала три његова сина – Хазем, Амир и Мухамед, као и да је погинуло неколико његових унука.
Навео је да су његова деца била у посети код рођака за Рамазански бајрам у кампу Шати.
Осудио је напад као "израелску бруталност", али и нагласио да палестински лидери неће одустати ако на мети буду њихове породице и домови.
Израелска војска није се оглашавала о овом нападу.
Исмаил Ханије, који живи у Катару, политички је лидер Хамаса.
(Al Jazeera)
Председник Kипра Никос Христодулидис поручио је да ће се ускоро наставити достављање хуманитарне помоћи бродовима са Kипра у Газу.
"Ми смо у комуникацији са земљама с којима смо сарађивали од почетка, тако да ће ускоро бити настављена хуманитарна помоћ са Kипра после комплетирања пројекта САД у Гази", рекао је Христодулидис, мислећи на изградњу америчког пристаништа на обали Газе на Средоземном мору.
САД су најавиле да ће радови на доку трајати до 1. маја, чиме ће бити омогућено достављање помоћи која ће бити прегледана на Kипру, уз надгледање Израела.
Последња пошиљка хуманитарне организације Светска централна кухиња (WCK) од скоро 200 тона помоћи у храни пристигла је на север Газе 1. априла.
Даље пошиљке су отказане након што је увече истог дана седам радника WCK убијено у израелском бомбардовању.
(Reuters)
Хамас је наговестио да тренутно није у стању да идентификује и пронађе 40 израелских талаца потребних за прву фазу споразума о прекиду ватре, навео је израелски званичник упознат с током преговора у Каиру, што изазива страх да би могло бити више мртвих талаца него што се зна.
Израелски преговарачи претходно су поставили услов да ако Хамас ослободи 40 талаца, укључујући све жене, као и болесне и старије мушкарце, Израел ће пустити на слободу више стотина Палестинаца које држи у затворима, преноси Си-Ен-Ен.
Међутим, представници Хамаса су посредницима у преговорима о прекиду ватре и ослобађању талаца, међу којима су и представници Kатара и Египта, саопштили да не држе довољно талаца за такву размену.
Неименовани израелски званичници тврде да је немогућност Хамаса да саопшти који таоци ће бити пуштени на слободу и даље највећа препрека наставку преговора.
Kао накнадни захтев, Израел је затражио да Хамас пусти на слободу млађе мушкарце међу таоцима, укључујући војнике.
Током вишемесечних преговора од последњег прекида ватре, Израел је више пута тражио списак талаца и Хамасове услове. Хамас је тврдио да је потребан прекид ватре како би се лоцирали и прикупили таоци.
Верује се да су већина, од скоро 100 талаца који су остали живи, мушкарци припадници израелске војске или војници резервисти.
Очекује се да ће Хамас покушати да их искористи у каснијим фазама како би покушао да преговара о значајнијим уступцима, укључујући више затвореника на високом положају и трајни прекид рата.
(CNN)
Британски министар спољних послова Дејвид Камерон рекао је да амерички председник Џозеф Бајден с правом врши притисак на израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа за паузу у борбама како би омогућио допремање више хуманитарне помоћи.
Камерон је, у интервјуу за Си-Ен-Ен, истакао да је сагласан са Бајденом да је потребан привремени прекид ватре.
До тога долази након што је Бајден у уторак изнео једну од својих најоштријих критика на рачун израелског вођења рата у Гази, описујући приступ Нетанјахуа сукобу као "грешку“ и позивајући на прекид борби.
"Он с правом врши притисак на Нетанјахуа, јер сам много пута рекао да нам је потребна пауза у борбама да бисмо добили помоћ и извукли таоце", рекао је Камерон и додао да се Британија одавно за то залагала.
(CNN)
Израелска војска је последњих дана пореметила ГПС сигнале над бројним градовима, укључујући градско подручје Тел Авива и Јерусалима, са циљем да спречи ракетне нападе или нападе дроновима Иранa или група које подржавaју Иран у том региону.
Ометање је изазвало велике тешкоће у свакодневном животу многих грађана.
Они који користе апликације као што је "Гугл мапс" у Тел Авиву кажу да њихове апликације показују да се налазе у главном граду Либана Бејруту или Каиру у Египту.
Многи људи су на друштвеним мрежама објавили снимке екрана својих телефона.
Портпарол израелских одбрамбених снага Данијел Хагари прошле недеље је рекао да је Израел покренуо ГПС ометање "како би неутралисао претње", додајући да су "свесни да ови поремећаји изазивају непријатности, али је то витално и неопходно средство одбране".
(CNN)
Израел је на преговорима о прекиду ватре у Египту пристао на уступке око повратка Палестинаца на север Појаса Газе, али Хамас не жели да постигне споразум, саопштили су израелски званичници.
Ројтерс преноси да су два званичника, који су упућени у преговоре, навели да ће према предлогу САД за примирје Израел дозволити повратак 150.000 Палестинаца на север Газе без безбедносних провера.
Заузврат, додали су, Хамас ће морати да пружи списак жена, старијих и болесних талаца које још држи живима.
Процена је да Хамас још не жели да постигне споразум, навели су израелски званичници.
Канцеларија израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа одбила је да коментарише ове наводе, наводи Ројтерс.
Хамас је у уторак навео да најновији предлог који су изнели египатски и катарски посредници не испуњава захтеве, али да ће га додатно проучити пре него што одговоре.
(Guardian/Reuters)
Најмање 33.482 Палестинца су погинула, а 76.049 је повређено у израелским нападима на Газу од 7. октобра, саопштило је Министарство здравља Газе.
Број жртава је порастао након што су у последња 24 сата погинуле 122 особе, а још 56 људи је повређено, додаје се у саопштењу.
Страхује се да је број страдалих већи, као и да се око 8.000 људи води као нестало.
(Al Jazeera)
Израелски министар одбране Јоав Галант, реагујући на претње Ирана да ће се осветити за напад на конзулат у Дамаску, поручује да ће онај ко нападне Израел морати да се суочи са строгим одбрамбеним мерама.
"У овом рату, нападнути смо са више фронтова, из различитих праваца. Сваки непријатељ који покуша да нас нападне прво ће бити дочекан чврстом одбраном“, рекао је Галант војницима.
Додао је и да ће знати да реагују "веома брзо, одлучном офанзивном акцијом на територију онога ко напада нашу територију, ма где се она налазила, на целом Блиском истоку".
"Ми имамо ту способност", истакао је Галант и додао да ће потенцијални израелски одговор бити "веома ефикасан и веома моћан“.
"Једна од ствари у којима се истичемо током година је да непријатељ никада не зна каква му изненађења спремамо", поручио је израелски министар.
Иран оптужује Израел за напад на ирански конзулат у Дамаску у којем су, између осталих, погинули командант Револуционарне гарде у Сирији и Либану Мохамед Реза Захеди и његов заменик, као и пет официра који су били у њиховој пратњи.
Израел тврди да није стајао иза напада.
(Times of Israeli)
Шпански премијер Педро Санчез каже да "несразмеран одговор“ Израела у рату у Гази са Хамасом ризикује "дестабилизацију Блиског истока, а као последица тога и читавог света“, преноси Гардијан.
Санчез је нагласио потребу признања палестинске државе, којој су се Израел и његови кључни савезници дуго опирали, "у геополитичким интересима Европе".
Покренуо је већ тему државности током прошлонедељне посете Јордану, Саудијској Арабији и Катару, када је рекао новинарима да би Шпанија могла да призна Палестину као нацију до краја јуна.
"Међународна заједница не може помоћи палестинској држави ако не призна њено постојање“, истакао је шпански премијер обраћајући се посланицима у парламенту.
(Guardian)
У граду Кан Јунис, разарања су огромна. Становници Газе кажу за Ал Џазиру да од њихових кућа више ништа није остало – нема струје, нема воде, свуда су рушевине и камење.
Друга ствар је што не верују израелским снагама да неће поново извршити инвазију на Кан Јунис, баш као што су то учинили на северу у граду Гази, где су упали у болницу Шифа након што су се повукли из тог подручја.
Ипак, људи се враћају, покушавају да понесу све што им је остало код куће – нешто одеће и ћебади.
Са друге стране, истичу да немају чему да се врате – ако кућа није бомбардована, спаљена је, а ако није спаљена, онда је оштећена.
(Al Jazeera)
Командант мировне мисије УН у Либану (УНИФИЛ) Аролдо Лазаро рекао је да опасност од ескалације на либанско-израелској граници расте и да представља реалну претњу.
"За крај Рамазана, поводом Рамазанског бајрама, УНИФИЛ позива на повратак на прекид непријатељстава и на помак ка трајном прекиду ватре и дугорочном решењу сукоба“, навео је Лазаро у саопштењу.
"Не постоји војно решење за тренутну конфронтацију и насиље, политичко и дипломатско решење је једини пут напред“, додао је Лазаро.
(Al Jazeera)
Израелске одбрамбене снаге кажу да се њихове трупе и даље боре против оперативаца Хамаса у коридору централне Газе, који је једина локација на којој је пешадија остала у енклави.
Коридор, изграђен око пута јужно од града Газе и северно од Нусеирата, омогућава ИДФ-у да изврши рације у северној и централној Гази, док Израелу омогућава да контролише приступ северу за Палестинце који желе да се врате након бекства на југ, наводи се у саопштењу
ИДФ наводи да наставља да изводи ваздушне нападе на енклаву.
Тврди се да су мете укључивале војне локације, ракетне бацаче, тунелске отворе и другу инфраструктуру. Један ваздушни напад је такође циљао Хамасову ћелију која је представљала претњу копненим трупама.
(Times of Israel)
Ирански напад на Израел са сопственог тла, изазвао би израелску одмазду на Иран, написао је тамошњи шеф дипломатије Израел Кац на платформи Икс (Твитер).
"Ако Иран нападне са своје територије, Израел ће одговорити и напасти Иран“, објавио је Кац на хебрејском и персијском у реакцији на речи иранског врховног вође Алија Хамнеија.
Ирански врховни вођа, ајатолах Али Хамнеи, рекао је да Израел "мора бити кажњен и биће кажњен" због напада на комплекс иранске амбасаде у Сирији.
У великој ескалацији израелског рата са регионалним противницима, сумња се да су израелски ратни авиони бомбардовали ирански конзулат у главном граду Сирије 1. априла, а Иран тврди да је том приликом убијено седам војних саветника, обећавајући одмазду.
"Зли режим је направио грешку, мора бити кажњен и биће“, рекао је Хамнеи у говору поводом завршетка муслиманског светог месеца Рамазана.
Приступ израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа рату у Гази је "грешка", рекао је амерички председник Џо Бајден у интервјуу, настављајући да критикује начин на који Израел приступа решењу сукоба.
"Мислим да је то што он ради грешка. Не слажем се са његовим приступом“, рекао је Бајден у коментару за Унивижн, америчку ТВ мрежу на шпанском језику.
Бајден је такође раније назвао израелско бомбардовање у Гази "неселективним“, а војне акције "претераним“.
Бела кућа је прошле недеље саопштила да је председник, у разговору са Нетанјахуом, запретио да ће условити америчку подршку, да је неопходно предузети конкретне кораке ради заштите хуманитарних радника и цивила.
Тај позив уследио је након израелског ваздушног напада у којем је убијено седам чланова хуманитарне организације "Ворлд сентрал кичен".
"Апелујем на Израел да позове на прекид ватре, да омогући наредних шест до осам недеља потпуни приступ свој храни и лековима становништву Газе“, рекао је Бајден у интервјуу.
(Reuters)
Палестински извори наводе да су операције израелске војске настављене дуж целог Појаса Газе, док влада у Јерусалиму тврди да већ има датум за улазак у Рафу, последњи град за које верују да је упориште Хамаса.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен истиче да је понуда за примирје добра, и да је на Хамасу да одлучи. С друге стране, Хамас и даље разматра понуду за коју каже да није компромисна.
Из Уницефа наводе да се Палестинци боре да преживе, и да је више милиона људи на ивици глади и уништења. Из САД тврде да је Израел обећао већу дистрибуцију хуманитарне помоћи, и наводе да дневно у Појас Газе уђе близу 400 камиона, што хуманитарци на терену демантују.
Генерални секретар УН Антонио Гутерес позвао је Израел да дозволи страним новинарима да уђу у Појас Газе јер, како каже, информациони рат погоршава ионако тешку ситуацију.
Коментари