Читај ми!

Шездесет секунди изнад Бејрута, или хроника смрти Салеха ел Арурија

Недељама пред удар израелских авиона, обавештајци Хезболаха су упозоравали другог човека Хамаса, Салеха ел Арурија да га прате листом све обавештајне службе Израела. Шест пројектила испаљених са авиона Ф-16 разнели су штаб Хамаса у Бејруту недуго пошто је у зграду, први пут од почетка рата 7. октобра, ушао Ел Арури. Два пројектила разнела су кров зграде, отворивши пролаз за друга два пројектила да експлодирају у канцеларији у којој се налазио један од лидера Хамаса.

Шездесет секунди изнад Бејрута, или хроника смрти Салеха ел Арурија Шездесет секунди изнад Бејрута, или хроника смрти Салеха ел Арурија

Заменик политичког лидера Хамаса, Салех ел Арури убијен је, у уторак, у првом израелском нападу на неки од објеката у либанској престоници, Бејруту од почетка рата пре пуна четири месеца.

Ел Арури је, са пратњом, ушао у канцеларије Хамаса у бејрутском предграђу Дахије први пут откако је рат почео, иако је тај објекат практично напуштен још средином октобра, јер су оперативци те организације били сигурни да их прате израелски шпијуни.

Либански "Ел акбар" је још средином октобра објавио да су канцеларије Хамаса у предграђу Бејрута потпуно празне, а радари либанске војске су у то време забележили прелет израелских авиона изнад престонице.

Шест пројектила за лидера Хамаса

Недуго затим, израелски борбени авион Ф-16 испалио је укупно шест пројектила "гбу-39" на ту зграду, од којих су четири експлодирала - два су пробила кров зграде и отворила пут за преостале да погоде канцеларију у којој се налазио Ел Арури са пратњом.

Сваки од пројектила имао је 100 килограма експлозива, а либанске власти су, поредећи крхотине са остацима ракета лансираних на циљеве на југу те државе, утврдили да се ради о оружју које користе Израелци.

На тај начин одбачена је првобитна верзија локалних власти, које су непосредно после напада тврдиле да је заменик политичког лидера Хамаса убијен у нападу беспилотних летелица.

Осим Ел Арурија, у нападу је убијено још шест припадника Хамаса, укључујући и неименовану особу коју су израелски и либански медији описали као "важног команданта" ове организације.

Израел се није оглашавао о овом нападу, али је портпарол израелске војске, Данијел Хагари рекао да је та држава спремна за евентуални осветнички напад, док је либански премијер Наџиб Микати као починиоца навео "Израел и жељу Тел Авива да у рат увуче цео Либан".

Чекајући освету Хезболаха

Израелске припреме за евентуалну освету, реакција су на говор лидера Хезболаха, Хасана Насралаха, који је за самоубилачки напад оптужио САД и Израел, али је рекао и да убиство једног од кључних лидера Хамаса, Салеха ел Арурија у јужном предграђу Бејрута представља директан напад на Либан.

Одмах након упада Хамаса у Израел, 7. октобра, Насралах је присталицама обећао да ће та организација почети отворени рат против Израела уколико та држава нападне Либан.

Његов говор је, пак, пратило свега неколико експлозија Хезболахових ракета недалеко од израелске границе, док је његова организација емитовала низ двосмислених порука испуњених магловитим цитатима из Курана.

Напад у којем је убијен Ел Арури уследио је после вишемесечне акције израелских тајних служби, Мосада и Шин Бета, које су средином октобра формирале посебан оперативни штаб са искључивим задатком да пронађе и убије Хамасове командосе, који су организовали упад у јужни Израел 7. октобра или на неки начин учествовали у томе.

Архитекта напада 7. октобра

Ел Арури је, као "архитекта напада", како су га описали припадници Мосада, био један од кључних циљева операције и уз шефа војног крила Хамаса, Јахју Синвара, натраженија мета израелских шпијуна.

Иако су одмах након експлозија дојурили до канцеларија Хамаса, либански истражитељи које је послао премијер Микати, на згариштима нису пронашли ни један документ који би се могао повезати са овом палестинском организацијом.

Израелска војска је, пре два месеца, са земљом сравнила Ел Аруријеву кућу су недалеко од Рамале на Западној обали и на рушевинама истакла натпис: "Ово је била кућа Салеха ел Арурија, коју је уништио Шин Бет", јављају палестински медији.

На тај начин затворен је вишедецијски сукоб Ел Арурија и Израела, у чијим је затворима овај лидера Хамаса провео укупно 15 година. Након што је одслужио казну, Ел Арури је протеран па се неко време крио у Турској, док га као део процеса поправљања дипломатских односа са Израелом није протерао председник Реџеп Тајип Ердоган.

На захтев Американаца, Ел Арурија је протерао и Катар, а убрзо затим и Малезија, након чега је уточиште пронашао у такозваној "Хезболаховој земљи" - јужном предграђу Бејрута.

Постао је један од најтраженијих бегунаца после акције из 2014. године, када су припадници Хамаса отели и затим убили тројицу младих Израелаца, што је довело до озбиљних сукоба на палестинским територијама и стотина жртава.

У сукобима "ниског интензитета" између милиције са југа Либана и израелске војске до сада је страдало нешто мање од 200 особа, махом припадника Хезболаха, али и тројица новинара.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње