Читај ми!

Завршен КОП 28 – постигнут договор о удаљавању од фосилних горива, али не и о постепеном укидању

На Самиту о клими у организацији УН-а у Дубаију (КОП 28) 198 чланица је након две недеље преговора постигло договор о новом споразуму којим се земље позивају да фосилна горива замене обновљивим изворима енергије, али не и да их постепено укину, што је био захтев више од 100 држава. Од 1995. и првог самита у Берлину, споразум из УАЕ представља први договор нација о удаљавању од нафте, гаса и угља – производа који тренутно чине 80 одсто извора светске енергије.

Дипломате из скоро 200 земаља преговарале су претходне две недеље на Самиту о клими у организацији Уједињених нација по 28. пут (КОП 28) у Дубаију, са циљем да договоре ограничење емитовања штетних гасова и планове како ће се свет припремити и борити са климатским променама, али пре свега, идеја је је била да се направи план о бржем преласку са фосилних горива, чије сагоревање загрева планету и убија најмање пет милиона људи годишње, на алтернативне (и обновљиве) изворе енергије.

Први нацрт споразума након скоро 14 дана преговора није испунио главни циљ и није позивао на постепено укидање свих фосилних горива, што је био основни захтев више од 100 земаља.

Дефинисано је само да се земље морају ангажовати у "поступном укидању неефикасних субвенција за фосилна горива што је пре могуће".

Након замерки стручних удружења, цивилних група и самих земаља учесника самита, у оквиру додатних 36 сати самита договорен је нови нацрт споразума о клими којим се по први пут нације ексклузивно позивају да пређу са фосилних горива на алтернативне обновљиве изворе енергије, а који је након прихватања од стране 198 чланица Самита "КОП 28" и одобрен.

Међутим, ни најновији текст не садржи експлицитну посвећеност постепеном и поступном укидању фосилних горива.

Уместо тога, споразумом се државе позивају да дају свој допринос у глобалним напорима за прелазак са фосилних горива на алтернативне изворе енергије "на праведан, уредан и правичан начин, и у складу са науком, а како би се постигла нулта емисија штетних гасова до 2050. године".

Шта је још предвиђено новим споразумом

У новом споразуму се наводи да су земље препознале "потребу за дубоким, брзим и одрживим смањењем емисија гасова стаклене баште у складу са политикама ограничавања дугорочног раста глобалне температуре до 1,5 степени Целзијуса".

Нације се такође обавезују и на троструко увећање глобалног капацитета обновљиве енергије до 2030. и уз поновљену формулацију која подразумева постепену замену угља као енергетског извора.

Организација земаља извозница нафте (ОПЕК), а посебно Суадијска Арабија, противиле су се ставу појединих влада које су инсистирале на прецизним и оштрим формулацијама у циљу окончања употребе фосилних горива.

КОП први пут постигао договор о удаљавању од нафте, угља и гаса као главних извора енергије

Норвешки министар за климу и животну средину Еспен Барт Ејде истакао је да је нови споразум показатељ да се свет по први пут ујединио у једном тексту којим се јасно доказује потреба да се пређе са фосилних горива на алтернативне изворе енергије.

"Фосилна горива су била слон у соби коме смо се коначно директно обратили", рекао је Барт Ејде, а пренео је Би-Би-Си.

Заменик директора Светске фондације за природу Стивен Корнелијус истакао је у изјави за британски Гардијан да је нови нацрт споразума "преко потребно побољшање у односу на претходну верзију, али да још увек не позива на потпуно укидање угља, нафте и гаса".

Од 1995. и првог самита у Берлину, споразум из Дубаија представља први договор нација о удаљавању од нафте, гаса и угља – производа који тренутно чине 80 одсто извора светске енергије.

субота, 16. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње