Читај ми!

Генерална конференција Унеска о заштити културне баштине – "Српско наслеђе на КиМ изложено ревизији и скрнављењу"

У Паризу се одржава 42. Генерална конференција Унеска на којој учествују и представници Србије. Током заседања које је почело 7. новембра дебатује се на који начин у светлу тренутних геополитичких дешавања треба штитити културна добра и историјско наслеђе.

Наши представници учествују на Генералној конференцији, али и на различитим панелима. Генерална конференција протиче у атмосфери забринутости због дешавања на Блиском истоку, али и сукоба који трају на територији Европе. Представници више земаља рекли су да управо таква геополитичка ситуација захтева да ова организација појача напоре да се заштите култура и културна добра, као и рад на равноправности полова и доступности образовања.

Србија дели циљеве Унеска, рекао је у обраћању министар спољних послова Ивица Дачић, и ради на унапређењу равноправности полова, подсетивши да је основна и средња школа у Србији бесплатна и доступна за све укључујући мањинске и рањиве групе, националне мањине и мигранте.

Наша земља најавила је и кандидатуру у Извршном савету који броји четири члана, а шест земаља се пријавило за чланство. Поред Србије кандидовале су се и Русија, Словачка, Чешка, Узбекистан и Албанија, а о чему ће се одлучивати 15. новембра.

Министар Дачић подсетио је и на споменике који се налазе на КиМ, а под заштитом су Унеска.

"Српско културно наслеђе и историјско наслеђе на КиМ, где се налази 1.300 светиња, од немерљивог је значаја, не само када је реч о националном идентитету Србије, већ представља део вредне европске и светске баштине. Нажалост, то наслеђе је константно изложено покушајима преименовања, ревизији непобитних историјских чињеница и физичком скрнављењу. Међународне снаге са задатком да чувају српску и светску културну баштину распоређене су само на неким културним добрима. Верујем да су вам детаљно познате трагичне чињенице када је реч о нашој културној баштини на КиМ и перманентна угроженост њене заштите", рекао је у обраћању Ивица Дачић.

Декада науке

Министарство науке учествује на панелу који је посвећен начинима и плановима који су посвећени Декади науке и њеној улози у сфери одрживог развоја. Циљ ове декаде је да се наука искористи како би се остварио одрживи развој, смањило сиромаштво, оснажила равноправност полова и већа доступност образовања свима.

"За иницијацију сам декларације имали смо подршку десет земаља, међутим на самом гласању једногласно је прихваћено, а одмах се 58 земаља придружило да жели да учествује у различитим активностима. Испред нас је формирање различитих тела и планова како ћемо науку и на локалу, дакле у Србији, да активирамо много више како би се остварили циљеви одрживог развоја", рекла је министарка науке Јелена Беговић.

Током заседања Унеска чуо се оптимизам и због повратка САД у ову организацију, и верује се да ће то помоћи да се остваре неки од циљева на којима се радило претходних деценија.

недеља, 17. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње