Читај ми!

Афрички лидери на хитном самиту поводом пуча у Нигеру, хунта упозорава да се спрема војна интервенција

Лидери западноафричких земаља састаће се данас у Нигерији како би размотрили даље кораке и начине притиска на вође војне хунте у Нигеру, у намери да их приморају да што пре у земљи врате уставни поредак и демократску власт. Пучисти тврде да се, у сарадњи са западним земљама, спрема војна интервенција у главном граду Ниамеју.

Шефови 15 чланица Економске заједнице западноафричких држава и осмочлане Западноафричке економске и монетарне уније требало би да се данас састану на хитном самиту у Нигерији.

Очекује се да ће суспендовати Нигер из својих институција, изоловати земљу од регионалне централне банке и финансијског тржишта и затворити границе.

Док лидери суседних афричких земаља траже начине да што пре врате на власт свргнутог председника Нигера Мухамеда Базума, војна хунта упозорава на могућност директне војне интервенције у главном граду Нијамеју.

"Циљ састанка је да се одобри план агресије на Нигер кроз непосредну војну интервенцију у Ниамеју, у сарадњи са другим афричким земљама које нису чланице и одређеним западним земљама. Желимо још једном да подсетимо све авантуристе на нашу чврсту решеност да бранимо своју домовину", истакао је портпарол хунте у саопштењу објављеном на државној телевизији у суботу увече.

Вође хунте су позвале грађане главног града да изађу на улице у седам сати по локалном времену и покажу подршку новим лидерима.  

Хиљаде присталица пуча марширало је улицама Нијамеја машући руским заставама, узвикујући име председника Русије Владимира Путина и осуђујући бившу колонијалну силу Француску.

Афричка унија дала ултиматум, ЕУ и САД прете санкцијама

Војни пуч у Нигеру већ су осудиле суседне афричке земље и међународни партнери који су одбили да признају нове лидере и захтевају да се председник Базум што пре ослободи и врати на власт.

За Базума се није чуло још од четвртка, када је затворен у председничкој палати, иако га Европска унија, САД и друге западне земље још признају као легитимног председника.

Након хитног састанка у петак, Афричка унија је дала ултиматум војсци да се врати у касарне и успостави уставни поредак у року од 15 дана.

Европска унија је обуставила финансијску подршку и безбедносну сарадњу са Нигером, док и САД прете санкцијама и захтевају моментално ослобађање свргнутог председника Базума.

Државни секретар САД Ентони Блинкен истакао је да економско и безбедносно партнерство САД и Нигера, вредно више стотина милиона долара, зависи од демократске владе и уставног поретка.

Нигер је пре војног пуча важио за стабилног и поузданог партнера Запада у нестабилном подсахарском региону Западне Африке. Земља је која је примала највећу западну помоћ и кључни партнер Европске уније у контроли миграције из подсахарске Африке.

У неколико база налази се око 1.500 француских и 1.100 америчких војника, као и више дронова којима Американци надзиру припаднике афричких подружница Ал Каиде и Исламске државе.

Лидери пуча прогласили су у петак генерала Абдурахамана Тијанија за шефа државе и потврдили да је бивши председник Мухамед Базум збачен. Устав је суспендован, а влада распуштена, објавила је на државној телевизији група војника, након што су заточили председника Базума у његовој палати.

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње