Читај ми!

Афрички лидери на хитном самиту поводом пуча у Нигеру, хунта упозорава да се спрема војна интервенција

Лидери западноафричких земаља састаће се данас у Нигерији како би размотрили даље кораке и начине притиска на вође војне хунте у Нигеру, у намери да их приморају да што пре у земљи врате уставни поредак и демократску власт. Пучисти тврде да се, у сарадњи са западним земљама, спрема војна интервенција у главном граду Ниамеју.

Шефови 15 чланица Економске заједнице западноафричких држава и осмочлане Западноафричке економске и монетарне уније требало би да се данас састану на хитном самиту у Нигерији.

Очекује се да ће суспендовати Нигер из својих институција, изоловати земљу од регионалне централне банке и финансијског тржишта и затворити границе.

Док лидери суседних афричких земаља траже начине да што пре врате на власт свргнутог председника Нигера Мухамеда Базума, војна хунта упозорава на могућност директне војне интервенције у главном граду Нијамеју.

"Циљ састанка је да се одобри план агресије на Нигер кроз непосредну војну интервенцију у Ниамеју, у сарадњи са другим афричким земљама које нису чланице и одређеним западним земљама. Желимо још једном да подсетимо све авантуристе на нашу чврсту решеност да бранимо своју домовину", истакао је портпарол хунте у саопштењу објављеном на државној телевизији у суботу увече.

Вође хунте су позвале грађане главног града да изађу на улице у седам сати по локалном времену и покажу подршку новим лидерима.  

Хиљаде присталица пуча марширало је улицама Нијамеја машући руским заставама, узвикујући име председника Русије Владимира Путина и осуђујући бившу колонијалну силу Француску.

Афричка унија дала ултиматум, ЕУ и САД прете санкцијама

Војни пуч у Нигеру већ су осудиле суседне афричке земље и међународни партнери који су одбили да признају нове лидере и захтевају да се председник Базум што пре ослободи и врати на власт.

За Базума се није чуло још од четвртка, када је затворен у председничкој палати, иако га Европска унија, САД и друге западне земље још признају као легитимног председника.

Након хитног састанка у петак, Афричка унија је дала ултиматум војсци да се врати у касарне и успостави уставни поредак у року од 15 дана.

Европска унија је обуставила финансијску подршку и безбедносну сарадњу са Нигером, док и САД прете санкцијама и захтевају моментално ослобађање свргнутог председника Базума.

Државни секретар САД Ентони Блинкен истакао је да економско и безбедносно партнерство САД и Нигера, вредно више стотина милиона долара, зависи од демократске владе и уставног поретка.

Нигер је пре војног пуча важио за стабилног и поузданог партнера Запада у нестабилном подсахарском региону Западне Африке. Земља је која је примала највећу западну помоћ и кључни партнер Европске уније у контроли миграције из подсахарске Африке.

У неколико база налази се око 1.500 француских и 1.100 америчких војника, као и више дронова којима Американци надзиру припаднике афричких подружница Ал Каиде и Исламске државе.

Лидери пуча прогласили су у петак генерала Абдурахамана Тијанија за шефа државе и потврдили да је бивши председник Мухамед Базум збачен. Устав је суспендован, а влада распуштена, објавила је на државној телевизији група војника, након што су заточили председника Базума у његовој палати.

понедељак, 08. јул 2024.
29° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару