Читај ми!

Немачка трља руке због масовног отпуштања програмера у САД

Суочене са скученим тржиштем рада и недостатком радника са кључним вештинама софтверског инжењеринга, неке немачке компаније гледају на хиљаде отпуштања у Силицијумској долини као на прилику да ангажују врхунске таленте.

Западна обала САД је одувек била главна дестинација за амбициозне софтверске инжењере који желе да раде у најбоље плаћеном, елитном подручју за професију, али масовни вишкови су створили групу људи који траже посао, а које Немачка жели да искористи.

"Они отпуштају, ми запошљавамо", рекао је Рајнер Цугехојер, главни директор за људске ресурсе у Cariad-у, софтверској подружници Фолксвагена.

"Имамо неколико стотина отворених позиција у САД, Европи и Кини", додаје Цугехојер.

Уплашени инфлацијом и перспективом рецесије, Гуглова матична компанија Алфабет, Мајкрософт и Мета најавили су гашење скоро 40.000 радних места.

Иако се Немачка, такође, налази на ивици рецесије, њене компаније су последњих година расле спорије, а у земљи која је "позната" по томе што и даље обавља послове путем факса, постоје огромни технолошки скокови које треба направити.

Немачка, са једном од најстаријих популација на свету, има "рупе" на тржишту рада – према ИТ индустријској групи Битком, 137.000 ИТ послова је непопуњено.

Олакшавање имиграционих правила 

Влада поједностављује имиграциона правила како би привукла квалификоване потенцијалне имигранте.

"Желела бих да вас срдачно позовем да се преселите у Баварску", написала је Јудит Герлах, министарка за дигитализацију у најбогатијем немачком региону на Линкедину у посту који је  упућен управо недавно отпуштеним радницима у САД.

Са паритетом евра према долару, мало европских компанија даје плате које могу да се такмиче са стотинама хиљада долара које нуде најуспешније компаније у Калифорнији, али неке се надају да ће јефтинија здравствена заштита и нижи трошкови у поређењу са оним у Сан Франциску помоћи.

"Јесам ли споменула Октоберфест" 

"А јесам ли споменула Октоберфест?", упитала је Герлахова и додала да би се чувени минхенски фестивал пива уз јаку заштиту на раду могао показати привлачним за новозапослене.

Неки су скептични, а Бернхард Роледер из Биткома напомиње да се Немачка такмичи не само са другим земљама за најталентованије већ и са матичним земљама потенцијалних регрута.

Немачка бирократија могла би да буде још један изазов: компаније већ пријављују вишемесечна кашњења у обезбеђивању термина за новозапослене како би добили радне дозволе.

"Бирократија у Немачкој је крајње сакаћена за већину висококвалификованих радника када се први пут сретну с њом, посебно ако не говоре немачки", рекла је Дајана Столер из берлинског стартапа Ландис.

уторак, 19. новембар 2024.
17° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње