НАТО и ЕУ потписали трећу Заједничку декларацију

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и председник Савета ЕУ Шарл Мишел су у седишту Алијансе у Бриселу потписали трећу Заједничку декларацију између две организације.

На конференцији која је уследила, подржали су и поздравили војну помоћ Украјини коју су најавиле Француска и Немачка.

"Поздрављам нове најаве САД, Немачке и Француске да ће послати нове типове оклопних борбених возила", изјавио је Столтенберг и додао да је посебно важно да то оружје такође мора да добије "неопходну муницију, резервне делове, тренинг и одржавање система".

Заједничка декларација има за циљ да "појача сарадњу и координацију након руске инвазије на Украјину" која je, како каже декларација, "нарушила европски безбедносни поредак".

За Столтенберга, ова заједничка декларација "потврђује да НАТО остаје основа заједничке одбране и кључна организација за евроатлантску безбедност. Али такође признаје вредности способне европске одбране која доприноси нашој безбедности".

Тај документ је кључна тачка за евроатлантску безбедност и стабилност, а НАТО и ЕУ подижу партнерство на виши ниво, с обзиром на "претње и изазове" који "еволуирају по обиму и величини", како је изјавио Столтенберг.

"ЕУ и НАТО сада су спремни да подигну сарадњу на виши ниво, а то значи да се окрену према растућој геостратешкој конкуренцији, проблему отпорности и заштити критичне инфраструктуре", истиче шеф Алијансе.

"Режим у Москви жели другачију Европу, хоће да контролише све суседе и за њих су демократија и слобода претња, а то ће имате дугорочне последице на нашу безбедност. Зато морамо да продужимо виталну трансатлантску НАТО везу и партнерство између ЕУ и НАТО-a и нашу подршку Украјини", изјавио је Столтенберг.

Позвао је све земље чланице ЕУ које нису чланице НАТО-а да се придруже свим заједничким иницијативама.

Нада се, додаје, да ће Финска и Шведска ускоро завршити процес приступања НАТО-у и подсетио да је то дуг процес који траје годинама, али је за ове две земље убрзан.

Он је такође изјавио да Турска, која још није ратификовала чланство Шведске и Финске у НАТО, "има легитимну забринутости за безбедност, због тога што је овај наш савезник страдао од највише терористичких напада и треба да се поздрави то што Финска и Шведска раде са нашим турским савезником на томе".

Мишел: Русија није постигла очекивано 

Шарл Мишел је нагласио да Русија није постигла оно што је очекивала: да ће рат у Украјини довести до разједињавања држава чланица ЕУ и НАТО, и да се десило супротно.

"Путин је хтео да буде мање НАТО-a и мање ЕУ, али се десило обратно – више НАТО-a и више ЕУ. ЕУ такође постаје јача и убрзавамо процес проширења са Западним Балканом, а донели смо и историјску одлуку да доделимо кандидатски статус Украјини и Молдавији и Грузији ЕУ перспективу", навео је Мишел.

Заједничка декларација наводи да Алијанса, "остаје темељ колективне одбране" за своје чланице и ширу евроатлантску област и додаје да НАТО и ЕУ препознају "вредност јаче и способније европске одбране која позитивно доприноси глобалној и трансатлантској безбедности и која је комплементарна и интероперабилна са НАТО-ом".

Ово је трећа Заједничка декларација између ове две организације. Претходне две су биле потписане 2016. године и 2018. године.

среда, 13. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње