Читај ми!

Јапански суд: Реактор стар 45 година може да ради

Окружни суд у Осаки је пресудио да нуклеарни реактор стар 45 година у централном Јапану може и даље да ради, одбацивши захтеве становника да се због безбедносних ризика овај реактор искључи.

Одлука Окружног суда у Осаки да нуклеарни реактор стар 45 година може да настави са радом, заправо је у складу са владиним залагањима за веће коришћење нуклеарне енергије, због могуће глобалне несташице горива и обећања Јапана да ће смањити емисије угљеника.

Притом, о старом реактору суд је одлучио само неколико дана уочи седнице владе премијера Фумија Кишиде на којој се очекује усвајање нове политике о нуклеарној енергији.

Нова политика се пре свега односи на поновно покретање реактора који су били у мировању после катастрофе у Фукушими 2011. и на продужење радног века застарелих реактора.

Министарство привреде и индустрије је сачинило план којим се дозвољава продужење животног века реактора сваких 10 година после 30 година његовог рада.

Радни век једног реактора је тренутно ограничен на 60 година, а комуналним предузећима се дозвољава да периоде када је јединица била ван енергетске мреже одузму из израчунавања њеног радног века.

Данашња одлука суда у Осаки је прва која се односи на безбедност реактора који су радили више од 40 година.

Главни судија је навео у пресуди да је компанија Кансаи електрик пауер, оператор реактора "Михама 3", предузела адекватне кораке да спречи деградирање опреме. Тиме је испунила захтеве Агенције за нуклеарну регулацију и добила оперативну дозволу.

У пресуди пише да старост реактора не захтева строже безбедносне стандарде од уобичајених.

Девет житеља из префектура Фукуи, Кјота и Шиге поднело је тужбу против Кансаи електрика у јуну 2021. тражећи суспензију реактора "Михама" због безбедносних ризика услед старења постројења.

Суд је такође одбацио друга безбедносна упозорења која су изнели тужиоци, укључујући отпорност на земљотрес и планове за евакуацију, наводећи да недостају конкретни докази о потенцијалном ризику.

Адвокати тужитеља су оценили да је очигледно да старење опреме повећава ризичност реактора и најавили да ће уложити жалбу на пресуду. Већина нуклеарних реактора у Јапану старија је од тридесет година.

петак, 15. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње