Читај ми!

По сламарицама заостало 12 милијарди немачких марака и две деценије после увођења евра

Ко зна где су скривене или нестале, тек 12,3 милијарде немачких марака никада нису замењене за евре. То се и даље може учинити по старом курсу и повремено се чују бизарне приче о проналаску сламарица преминулих рођака.

У годишњем извештају Немачке централне банке је сад већ бизарна информација: још увек има 12,3 милијарде немачких марака које ни након више од две деценије нису замењене за евре.

Исто тако, још увек стижу бизарне вести о проналажењу уштеђевине, често преминуле родбине: тако је један човек рашчишћавао кућу покојног оца и открио да је овај баштенске патуљке – те омиљене керамичке фигуре – користио као касице-прасице. Додуше, ту је било кованица марке за свега 26 евра.

Пре две године је срећне руке био нећак који се спремао да прода кућу преминулог ујака на југу Немачке, јер се нашао у финансијском шкрипцу. У кући ујака је пак нашао кесе и кутије од цигарета пуне пара – укупно око 3,5 милиона марака.

И једна комода која је доспела хуманитарној организацији у Лајпцигу показала се као чаролија – у њој је било скривено неких 27.000 марака.

Биће све мање

Немачке марке и даље "капљу" у филијале банака где се без икаквог рока трајања могу мењати по курсу који је важио при увођењу евра 2001. године – један евро за 1,95583 марке.

Јоханес Берман из управе Савезне банке каже да је, након две сушне године које објашњава пандемијом, у овој години у банке донето нешто преко 49 милиона марака. "Не верујем да ће тај износ даље расти. Убудуће ће бити све мањи и мањи."

И тих 49 милиона су кап у мору према преосталих 12,3 милијарде марака које никад нису замењене. Највероватније је нешто од тога неповратно уништено – или је непажњом и незнањем завршило на сметлишту или спалионици, отишло на дно мора или нестало у некој несрећи.

У Савезној банци претпостављају да су одређену количину марака задржали грађани "за успомену", а и да ће се занимљив износ наћи и у колекцијама нумизматичара широм света.

Можда кад се отворе претинци…

То је вероватно за мање апоене – рецимо новчанице од пет марака су биле реткост чак и док је марка била важећа, али тешко да ће се у многим збиркама наћи новчанице од хиљаду марака.

А управо таквих недостаје још око 1,1 милион комада, дакле укупно 1,1 милијарда марака у крупним банкнотама.

Логично је претпоставити да су то у сламарицу ставили неки који су ионако имали довољно. А то онда значи не само у Немачкој, јер је марка била радо виђен гост и на Блиском и Далеком истоку, нешто ређе у Африци или Америци.

Али ту су и закључани банковни претинци Швајцарске или Лихтенштајна и проћи ће још деценије док банке не стекну праву да отворе сефове које нико годинама није користио.

петак, 15. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње