Читај ми!

СПЦ добија четврти храм у Бечу

Епархија Српске православне цркве за Аустрију и Швајцарску после подне званично преузима цркву у бечком Мајдлингу. Католичка црква Фрање Асишког из 1981. мења власника и постаје православна црква посвећена Богородици.

Тим поводом се у бившој католичкој, убудуће православној цркви у Бечу у 17 сати одржава свечаност примопредаје уз присуство високих представника црквене хијерархије са обе стране.

На скуп који укључује и заједничку молитву, долази кардинал Кристоф Шенборна у пратњи два бискупа Бечке надбискупије.

Са српске стране, поред домаћина, владике аустријског Андреја, биће присутни митрополит дабробосански Хризостом и владике браничевски Игнатије, немачки Григорије и брегалнички Марко. То је други сакрални објекат који је Епархија преузела од Надбискупије.

Овог тренутка Епархија СПЦ-а поседује три храма. Први и најстарији је катедрални Храм Светог Саве, изграђен средствима Српске православне општине у другој половини 19. века.

Други је пренаменована индустријска хала у бечком Леополдштату. Трећу цркву, Храм Богородичиног рођења у Отакрингу, бившу католичку цркву из средине 18. века, Епархија је добила на поклон од Надбискупије пре дванаест година.

Црква, која данас као четврта постаје власништво Епархије у Бечу, изграђена је пре 40 година и купљена од Надбискупије по повлашћеној цени од 200.000 евра.

Зграда стоји на плацу од две и по хиљаде квадратних метара и има нешто преко 1.000 квадратних метара површине.

У квадратуру се, осим самог литургијског простора (340 метара квадратних) рачунају и заједничке и пратеће просторије, као и три парохијална стана у суседној стамбеној згради.

Аустријски кардинал Шенборн је велики заговорник екумене и присташа хришћанства као заједнице јединства и сарадње, без обзира на деноминације.

Став Надбискупије је да се католичке цркве увек посматрају као месне цркве и да се, кад локално падне број верника због демографских и других разлога, објекти поклањају и повољно уступају сестринским црквама.

Тиме се католичка црква у Аустрији супротставља општем европском тренду, по коме се цркве остале без верника профанизују и продају као имобилије за робне куће, биоскопе, ресторане и друге световне потребе.

У Аустрији живи укупно око 300.000 Срба, број који обухвата оне који поседују српски пасош, али и Аустријанце српског порекла.

Више од трећине су верници. Добар део осталих такође остаје идентитетски и обичајно повезан са Црквом. То Епархију у Бечу чини једном од најдинамичнијих верских заједница у Аустрији.

четвртак, 14. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње