Читај ми!

Убедљива победа партије убијеног бившег јапанског премијера Абеа

Владајућа коалиција коју предводи моћна Либерално-демократска партија на изборима за Горњи дом парламента, одржаним само два дана након шокантног атентата на бившег премијера Шинза Абеа, обезбедила је већину.

На изборима за приближно половину посланичких фотеља у Горњем дому парламента одржаним у недељу у Јапану, тријумфовала је владајућа коалиција Леберално-демократске партије и странке Kомеито, која је освојила 76 од 125 посланичких места.

Чак 63 фотеље припале су самој ЛДП, чији је дугогодишњи лидер био трагично настрадали бивши премијер Шинзо Абе, којег је у прошли петак током говора у склопу предизборне кампање на улици у граду Нара усмртио четрдесетједногодишњи атентатор Тецуја Јамагами.

Владајућа коалиција тако сада има 146 од укупно 245 посланика у Горњем дому парламента. Она има и апсолутну већину у Доњем дому парламента, где ЛДП и самостално поседује просту већину.

Премијер Фумио Kишида најавио је да ће се његова влада посветити раду на зауздавању инфлације.

Он је и рекао да ће држава у наредних пет година драстично унапредити одбрамбену моћ земље и да при том неће искључити опције као што је стицање способности противудара на велике раздаљине.

То је донедавно било табу у Јапану будући да је преовладавајуће тумачење пацифистичког устава донесеног 1947. године непосредно након капитулације у Другом светском ратом и за време америчке окупације налагало да Токио не сме да у своје оружање сврста офанзивно оружје и оруђе као што су пројектили дугог домета или носачи авиона.

Убиство Шинза Абеа

Бившег премијера Јапана Шинза Абеа, најважнију личност у политици Јапана у овом веку, 8. јула у граду Нара ручно израђеном двоцевком убио је четрдесетједногодишњи Тецуја Јамагами, бивши припадник војске, којег је по сопственом признању, на тај злочин навела помисао да је премијер Абе близак религијској групи "Унфикациона црква", којој је његова мајка као донацију предала своју животну уштеђевину, чиме је практично проузроковала породични банкрот.

Абе је усмрћен док је на малој раскрсници на улазу у железничку станицу Јамато Саидаиђи у том историјском граду држао говор којим је желео да подржи локалног кандидата своје партије.

Унификациона црква (званично име "Породични савез за светски мир и уједињење") је хришћанска религиозна група основана у Јужној Kореји 1954. године након завршетка Kорејског рата под вођством Сун Мјунг Муна.

Она је утицајна у целој источној Азији, али и у САД и позната по масовним свадбама у којима лидери групе одређују ко ће се са ким венчати.

У Јапану се спекулише да је Абе, који је напустио функцију премијера 2020. године, једном учествовао на конференцији коју је организовала та група у Јапану и да је у свом окружењу имао политичаре који су њени чланови, али нема јасних доказа да је поменуто уверење убице било исправно.

Очекивани резултати?

Политичари и медији у Јапану су с нестрпљењем очекивали да виде да ли ће атентат на бившег премијера Абе навести грађане да се у већем броју одазову позиву на гласање и да ли ће проузроковати повећану солидарност гласача са владајућом партијом, или ће, пак, талас поскупљења енергената и хране последњих месеци имати утицаја на изборни резултат моћне ЛДП.

Мере које би влада требала да предузме у вези поскупљена енергената и хране, односно, пада стандарда биле су највећа тема у предизборној кампањи.

Опозиција у односу на власт захтевала смањивање или чак укидање пореза на додату вредност, како би се смањиле цене и подстакла потрошња, иако је тај порез у Земљи излазећег сунца доста низак у односу на друге државе и износи само десет одсто.

Поред тога, доста се расправљало и одлуци власти да, у светлу руске интервенције у Украјини а због великог раста војне моћи Kине и Северне Kореје, у наредних неколико година дуплира издвајање за оружане снаге.

Расцепканост опозиције и добар углед актуелног премијера

Политика јачања армије, војне индустрије, војног савеза са САД и сарадње са НАТО коју заговара влада премијера Фумија Kишиде и на којој је свесрдно радио трагично преминули Абе изазива забринутост опозиције и доброг дела јавности да би у народу популарни пацифистички устав земље ускоро могао да буде ревидиран, тако што би био уклоњен члан у којем се држава демонстративно одриче употребе силе у решавању међународних питања.

Ипак, сада је јасно да излазност на изборима, која је укупно износила око 49 одсто, није била другачија од од уобичајене, односно, да се гласачи нису уплашили за своју безбедност због атентата на Абеа, али и да нису показали већу свест о потребу да се гласа него иначе.

Такође, може се закључити да су, упркос поскупљењима и великој вероватноћи да ће земља ићи у правцу супротном од духа који налаже пацифистички дух устава, остали верни владајућој партији, за шта се разлози могу тражити у расцепканости и неубедљивости опозиције, те добром угледу садашњег пренијера Фумија Kишиде, који вежи за способног, сталоженог и пристојног лидера који у досадашњој каријери нема моралне мрље.

Јапански парламент се састоји из два дома и укупно садржи 710 места, а у њему се поред доношења закона, врши и гласање у сврху именовања премијера.

Горњи дом има мања овлаштења, која се углавном односе на успоравање доношења закона, јер његови посланици одлуке донете у Доњем дому, који има 465 посланика, само могу да врате на поново разматрање али не и да у потпуности зауставе или одбаце.

уторак, 19. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње