Бубонска куга у Монголији, заразили се једући месо мрмота

Монголске власти увеле су карантин у граду Kовд и околини, пошто две особе у том граду тестиране су позитивно на бубонску кугу. Kако су утврдили монголски епидемиолози, они су заражени тако што су јели месо мрмота.

Монголски медији објавили су да се ради о мушкарцу старом 27 година и млађој жени непознатих година.

Епидемиолози су саопштили да прате контакте двоје заражених са 146 особа са којима су били у директном контакту и још 504 са којима су били у индиректном контакту, преноси Спутњик са РТ.

Тренутно се анализирају и њихови узорци, како би се утврдило да ли имају кугу.

У околини овог града на западу Монголије, куга је избила и прошле године, због чега је Русија затворила границу са Монголијом.

Бубонска куга остала је у мрачном сећању широм света, јер је само у 14. веку однела животе више од 50 милиона људи у Европи.

Према подацима Светске здравствене организације, у свету је од 2010. до 2015. забележено 3.248 случајева куге, са 584 мртвих.

Kуга се данас успешно лечи применом антибиотика.

уторак, 23. јун 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом