Читај ми!

Животиње на врућини

Високе температуре ваздуха не представљају проблем само људима, већ и животињама. Ових дана, посебан режим траже кућни љубимци, животиње на улици али и оне чије је природно станиште у планинским и шумовитим подручјима. Kако им помоћи да не дође до прегревања?

Мрки медвед Миша тушира се на сваких пола сата. У волијерама су постављени тушеви, мали базени са водом, а и тимаритељи редовно расхлађују животиње, посебно оне са дебелим и густим крзном.

Здравко Перић, радник зооврта, каже: "Медеведе сада расхлађујемо чешће, можда 10-15 пута у току дана, све зависи од тога колика је врућина и како њима одговара. Прија им, паклени су дани, њима је ово супер."

Током летњег периода коригује се и исхрана животиња. Прија им расхлађени оброк. Медведи обожавају лубеницу, а лемури се 2 пута дневно сладе залеђеним воћем и поврћем.

Слађан Арсић, радник зооврта, додаје: "Банане, шаргарепе, јабуке, паприку, углавном воће и поврће. Више воле банане, углавном банане преферирају."

И док жирафа Јованча ужива у сунцу и високим температурама, животиње из породице мачака расхлађују се по цео дан. Добра околност је та што у јагодинском зооврту има доста зеленила и природног хлада који прија посетиоцима, али и животињама.

Ивана Ристић, директорка Зооврта у Јагодини, објашњава: "Оне су стварно обезбеђене што се тога тиче, тако да им се угађа максимално и да увек буду у хладовини, када оне то желе. Неке врсте то и не желе, па уживају у овим високим температурама, али свакако ту је редовно расхлађивање, свеже воће и поврће и наравно свежа вода, тако да оне су супер сада током ове летње сезоне."

Власници кућних љубимаца на температури од близу 40 степени брину како да поред себе расхладе и своје псе и мачке.

Др мед Сњежана Милановић, ветеринарка, наводи: "Оно што апелујемо и што причамо власницима је да не изводе животиње у спољну средину када су високе температуре, шетња искључиво у јутарњим и касним вечерњим сатима, не чак ни поподневним. Посебан савет је да то никако не буде шетња по бетону, по тротоару, него да то буде шетња по површини, ако може зеленој или по земљи, јер ту највећи проблем представља топао бетон који прави оштећења на јастучићима шапа. Важно је да животиње имају довољно воде, да се хране такође у касним вечерњим сатима."

Ветеринари, али и удружења за заштиту животиња апелују на грађане да обрате пажњу на животиње које се налазе на улици и које су без власника. Храну и пре свега свежу воду треба у хладовини обезбедити и птицама.

 

четвртак, 24. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом