Читај ми!

Запошљавање бивших радника Џинсија

Проблем настао одласком турског Џинсија из Лесковца, пре нешто мање од 2 године, решила је италијанска компанија Аунде, инвестицијом вредном 3 милиона евра. Њихова друга фабрика у Србији отворена је у јесен 2023. године, када су имали 300 запослених. Данас, Аунде броји 586 радника, а очекивања су да ће их бити још. У граду са нешто мање од 12.000 незапослених свако ново радно место је драгоцено.

Исти простор од 13 000 квадрата, исти и звук машина. Уместо фармерица, за најпознатије светске брендове, шију се пресвлаке за аутомобилску индустрију. Улазница за италијански Аунде била је воља да се посао савлада без обзира на искуство и године.

Бојана Стојковић, радница Фабрике "Аунде" у Лесковцу, каже: "Месец дана после почетка кренула сам да радим,.Радила сам у приватној фирми у Лесковцу. Јесте ли задовољни, какви су услови? Па солидни"

И део запослених је непромењен. Уз заинтересоване да Џинси замене компанијом Аунде је и 40 жена које су у лето 2023. биле на трудничком или породиљском одсуству. Нешто више од стотину некашњих радника Џинсија овде је за шиваћим машинама.

Ивана Петровић, радница Фарике "Аунде" у Лесковцу, додаје: "Много нам значи јер смо одмах аутоматски прешли у Аунде. Kакви су овде услови кад се упореди са Џинсијем? Па добри су, добри су."

Аунде је стигао да ублажи недаћу изазвану изненадним одласком турског Џинсија из Лесковца. Нешто више од 400 радника смс поруком сазнали су да остају на улици. За само месец дана, Аунде је почео пробни рад са 40 шивача. После непуне две године најављени план од 560 радника је премашен.. Пресваке одавде већим делом одлазе у извоз, мањим у Kрагујевац за Фијатову Панду.

Анино де Венеција, генерални директор "Аунде" за Србију, објашњава: "Најбитније је да наши радници раде добро, да је квалитет рада добар и може бити још бољи, са већом продуктивношћу, зато што то нама омогућава да будемо конкурентни, а то онда значи да остајемо у Србији што дуже,"

Једни уз друге, Италијани и Грци са истом прозводном делатношћу, не као конкуренција већ као сарадници, спремни да помогну граду. И грчки Аутостоп преузео је део Џинсијевих радника. Зато су ови инвестор важни за Лесковац.

Горан Цветановић, градоначелник Лесковца, наводи: "Раде пуним капацитетом,чули сте од власника, сарађују, размењују идеје, заједно налазе тржиште. Мислим да је то велики плус и да је Лесковац као град са позитивним пословним окружењем оправдао поверење инвеститора, како страних тако и домаћих."

Из стечајне масе, од продаје фабрике у којој је Џинси кренуо са обимнијом производњом, биће исплаћена последња преостала потраживања бивших радника, али и града Лесковца.Тиме се прича о Џинсију, која је трајала 13,година завршава. Покрећу се нове. Са нестрпљењем се очекује коначна одлука немачке "Феникс фарме" да у зеленој зони гради дистрибутивни центар вредан 14 милиона евра и отвори врата за 120 незапослених Лесковчана.

 

 

петак, 23. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом