Читај ми!

Црква Светог Мине у Штави

Смештено на Административној линији са Косовом и Метохијом село Штава, које је некада било познато по рудним богатствима и лековитим изворима, данас је готово пусто. Неми сведок прохујалих векова је црква Светог Мине, на чијим фрескама су представљени сви важнији догађаји и свеци из хришћанске историје.

Црква Светог Мине везује се за Милутиново и време када је ово место било важан трговачки и рударски центар на путу за Дубровник.

,,Сама црква је задужбина Краља Милутина. Саграђена је крајем 13. , 14. века. Наиме ову цркву је посветио свом сину Стефану Дечанском који се слави иначе истога дана када и Св Мина', каже Наташа Тодоровић, туризмолог. 

Иако једнобродна грађевина, архитектонски скромног изгледа, која је готово један метар укопана у земљу, својом унутрашњошћу може да
засени много веће грађевине тог типа.

,,Осликана је негде у 17. веку у доба Пајсија Првог сликало је 4 сликара за које се сматра на основу њиховог иконографског изражавања и рукописа да су пореклом Грци. Комплетно сликарство је рађено наравно у византијском стилу са тамноплавом основом и црвеним бордурама и акцентима'', наводи историчар уметности Драган Поповић.

У порти цркве пронађено је четрдесетак саркофага и мермерних споменика из периода од 13. до 17. века, а у непосредној близини откривени су трагови 215 топионица у којима се топила руда гвожђа, олова, сребра и злата.

"Заиста се овде ради о специфичној врсти оловне руде са великим примесама сребра, такође је позната и руда гвожђа. У последње време је
препозната јача активност људи који иду у нади да ће пронаћи некакво благо баш због тих силних топонима и гласина које овде круже о богатим рудама'', каже Милан Савић, археолог.

Ово место представља и незаобилазну туристичку атракцију за све госте који бораве у оближњој Луковској бањи. За те намене опремљена је просторија у старој школи која представља својеврстан музеј.

,,Где заправо гости могу да виде надгробне плоче које су од великог значаја, које су пронађене на овом простору који датира из 16. и 17.века. То су мермерне плоче на којима су приказани чак и ликови људи'', каже Наташа Тодоровић, туризмолог.

У куршумлијском крају има више од 70 светиња које представљају важнокултурно наслеђе од Немањића до данас.

субота, 26. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом