Читај ми!

Суботица: Представљена књига "Десет портрета и десет разговора"

У оквиру манифестације "Недеља православља", у Српском културном центру "Свети Сава" у Суботици, представљена је књига професора Миливоја Павловића "Десет портрета и десет разговора", у издању Службеног гласника. Књига је резултат полувековног ангажмана Миливоја Павловића, као новинара културних рубрика, хроничара књижевног живота и универзитетског професора.

Кроз форму књижевног интервјуа са десет значајних српских и југословенских писаца друге половине 20. века, Миливоје Павловић дошао је до драгоцених сведочења о њиховом стваралаштву и животу.

Ја сам као новинар обавио око 200 разговора са најзначајнијим писцима
европским и српским. Нису сви ти интервјуи нарочито успели, али сам издвојио за ову књигу десет најбољих интервјуа са најважнијим нашим писцима у време њихове пуне књижевне зрелости и велике књижевне и уметничке славе тако да се из ове књиге може спознати не само књижевни него друштвени дух оног времена“, каже проф. др Миливоје Павловић

Миливоје Павловић је књигом „Десет портрета и десет разговора" направио пресек једне епохе српског и југословенског културног диверзитета, рекао је филозоф Драгољуб Којчић.

"Ако неко хоће да се упусти у тумачење, разумевање или доживљајепохе довољно је само да узме да прочита ову књигу јер она садржи не само књижевност или књижевне рефлексије оних са којима је Миливоје Павловић разговарао него садржи и једну филозофску дубину и херменаутику коју је тешко иначе срести чак и у појединачним делима. Међутим, овај пут, ипак десет људи заиста репрезентативан избор“, сматра филозоф Драгољуб Којчић.

Павловић је интервјуима са Селимовићем, Ћосићем, Кишом, Ћопићем и другима, додао и књижевне портрете, осврте на најважнија дела тих аутора, као и делове дневника, порука и посвета. Културна и новинарска јавност добила је вредно наслеђе једног времена у коме је књижевност била важан сегмент друштвеног живота.

субота, 12. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом