среда, 02.04.2025, 12:56 -> 16:06
Извор: РТС
Аутор: Бранко Вукашиновић
У Крагујевцу решавање вишедеценијског проблема депонованог пепела
Вишедеценијски проблем депонованог пепела у "Енергетици" у Крагујевцу конaчано ће бити решен. Потписан је уговор са конзорцијумом фирми које ће санирати пепелиште. Проверавали смо на који начин ће пепео бити искоришћен и колико је то важно.
Након што су 2022. котлови на угаљ, стари више од пет деценија, замењени новим - на природни гас, наставља се решавање проблема аерозагађења у Крагујевцу. Реч је о вишедеценијском проблему депонованог пепела из периода када се за систем даљинског грејања користио угаљ.
У крагујевачкој Енергетици је више од 60.000 кубика пепела. На који начин ће овај проблем бити решен одговара директор тог предузећа Александар Лазовић.
“Уговор за санацију пепелишта је претходне седмице потписан између Министарства заштите животне средине и конзорцијума кога представља “Bedem Energy Solutions”. Уговор је на период од 24 месеца и обухвата санацију у пепелишту, а сама вредност уговора је део финансијског аранжмана са Европском банком за обнову и развој и оквирна вредност тог уговора је 3 милиона евра”, наводи Александар Лазовић, директор “Енергетике“ у Крагујевцу.
На питање како ће бити искоришћен пепео Лазовић одговара: “Прихваћена је методологија самог извођача радова од стране Министарства која такође дефинисана самим уговором и подразумева методологију коришћена самог пепела као сировине у производњи цемента, тако да, оно што је јако битно у погледу заштите животне - овај пепео са ове локације неће одлазити на другу, већ ће директно у складу са динамиком производње цементаре бити одвожен у производњу”.
На питање када се може очекивати да пепелиште буде комплетно санирано, Лазовић напомиње да је уговор до 24 месеца, али да се очекује да тај период буде далеко краћи. Додаје да с обзиром на то да ће пепео бити коришћен као сировина за производњу самог цемента одвожење мора да прати динамику производње у цементари.
“Остављен је тај период јер просто не можете да утичете на саму производњу, али све то има неки свој оквир тако да је стављен неки максималан период до 24 месеца, али очекујемо да тај период буде далеко краћи”, наглашава он.
“Енергетика” је некада била највећи загађивач ваздуха у Крагујевцу, ситуација се мења, тако да ће и након санације пепелишта ареозагађење у Крагујевцу бити знатно смањено.
Коментари