петак, 07.03.2025, 13:38 -> 15:21
Извор: РТС
Аутор: Наталија Видић
Ужичанки Радмили награда "Добрила"
Ужичанка Радмила Гујаничић прва је добитница награде „Добрила", коју је прошле године установила делегација Европске уније у Србији. Kако су навели, Радмила је награђена за изузетан допринос унапређењу положаја жена, посебно оних у селима у Златиборском округу и подручју југозападне Србије и за њен континуиран ангажман у борби за равноправност и еманципацију жена.
И Ану и Милену, с којима је Радмила Гујаничић и за овогодишњи Дан жена у уличној акцији, осоколила је да кроз удружење грађана Мотима покажу шта најбоље знају да раде.
Ана Шумаревић, графички дизајнер у удружењу грађана Мотима из Ужица, каже: "Где се традиција оживљава кроз рукотворине, израду уметничких сувенира са обележјима града Ужица. До сада смо имали прилику да аплицирамо на првом пројекту, одржали смо прву радионицу уметничког веза и хекланог накита, а Рада је та која нас је ујединила на јединствен начин и препознала потенцијал у свакоме од нас."
Милена Поповић, из удружења грађана Мотима из Ужица, додаје: "Рада ми је рекла: - Ти Милена можеш ово, можеш оно. Рада све то организује, без ње не би било ништа, моја би хеклица била негде у ћошку."
Радмила Гујаничић, добитница награде Делегације ЕУ "Добрила", објашњава: "Моја је жеља да своје искуство у активизму, и у писању пројеката шта год, да им помогнем да могу што лакше да раде, а да они тај свој стручни, креативни рад испоље на најбољи могући начин."
И како данас, док троши пензионерске дане, тако је читав свој професионални век посветила стварању простора у коме се глас економско оснажених жена чује јасно и равноправно, посебно у руралним срединама, баш као што је радила и Добрила Смиљанић, по којој награда носи име. Рада је једна од оснивачица ужичког Женског центра. Кроз различите програме омогућила је оснивање тринаест женских задруга у Србији, од чега пет у Ужицу. Била је ангажована на увођењу посебног регистра за спорове у којима су жене жртве насиља, покретању СОС телефона као регионалне услуге, а учествовала је и у успостављању стандарда рада са сеоским женама кроз пројекат „Сеоске жене Златиборског, Моравичког и Рашког округа су снага наше заједнице".
Радмила додаје: "То је да су жене добиле обуке, да су добиле опрему на основу тих неких обука које су прошле, студијске посете и да су добиле подршку да организују удружења. Све то је укупно направило једну значајну промени и онда су се многа удружења, односно жене, оснажиле да формирају удружења, а то је сад све резултирало и формирањем Савеза сеоских жена Србије.
Радмили ће награда Добрила бити уручена у понедељак, 10.марта, у Европској кући у Београду.
Коментари