Читај ми!

Понуда и потражња рибе

У току је ускршњи пост, па се очекује већа продаја рибе. Већина рибњака је део излова наменила за ове дане, па је тржиште добро снабдевено шараном, који се највише тражи. У рибарницама наводе да послују добро само у дане поста, а да у осталом периоду године купци скоро забораве на рибу.

Житељи Европске уније годишње поједу двадесет два, а у Србији око три килограма рибљег меса, већином током поста. За пролећни период траже се и мањи комади, што се коментарише овако: 

-Преферирају ситнију килажу. Док је код Светог Николе већа килажа, искључиво иде из тог разлога што се дими.
-Баш увек нађем оно што тражим, има, нађем пастрмку, редовно и свежу.

У рибарницама је понуда разноврсна, има домаће речне рибе, али и морске смрзнуте. Да се овде долази чешће само у дане поста, сведоче нам и продавци.

Драган Јовановић, власник рибарнице, каже: "У јануару и фебруару готово да није било људи уопште на паркингу. Сад, како је кренуо овај пост, мало је као кренуло нешто. Али, опет људи не купују нешто. Узму тих пар шницли, нешто мало пастрмке, ослића, скуше. Рибњаци нуде обично крупну рибу, али ту имамо мали проблем, скупа је риба и не може да се купи. Шарани су од четири-пет кила по рибњацима. Опет, кад купују за кућу, хоће кило ипо до два ипо килограма."

У рибарницама се цена килограма шарана креће око 650 динара. Урачунати су трошкови превоза и енергије за чување рибе. Они који желе јефтиније да прођу, могу сами до рибњака.

Вера Давидовић Пајић, из рибњака Бечеј, објашњава: "Немамо додатних трошкова, директно из излова риба иде у рибарницу у продају. Такође, велепродаја се ради директно са излова. Шаран јесте најтраженији, цена му је 590 динара у малопродаји у рибарници. Велепродајна цена је 420 динара плус пдв. Поред тога, имамо још и три врсте рибе које су мање тражене."

И док се шаран продаје и у мегамаркетима, племенита риба се може купити једино код аласа. Понуда зависи од периода забране излова. Аласи подсећају да неке врсте неће моћи да се нађу на трпези до краја поста.

Драган Балог, алас из Арадца, каже: "Тренутно је на смуђа, смуђ је у забрани. И још увек траје, штука је у забрани. Што се тиче потражње, грађани углавном траже сома, деверику, толстолобика, мешано. Рибе у Тиси има, пуна је рибе."

Имали смо пре две деценије 12500 хектара шаранских рибњака, данас дупло мање. Произведе се око 4000 тона, што подмирује 30 посто домаћих потреба, остало увозимо. И поред поскупљења енергената и другог репроматеријала, продајна цена шарана је ниже за 20 одсто него годину дана раније.

 

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом