Где нестаје српско археолошко благо – црно тржиште и приватне збирке

Црно тржиште уметнина и артефаката, нажалост, постоји – дешава се да се неки вредни предмети или уметничка дела нађу ван музеја и других институција културе. Како је заштићена Феликс Ромулиана, римска царска палата код Зајечара и како су неки вредни предмети били по неколико деценија ван Народног музеја, само су неки од проблема за домаће археологе.

Феликс Ромулиана, једини локалитет из римског периода који је на листи светске културне баштине заштићена је двадесетчетворочасовним обезбеђењем. Близина Зајечара и присуство људи, јер су дуго трајала систематска истраживања, одвраћали су лопове па је на срећу све завршавало само на покушају крађе.

"Било је покушаја и на Магури где је пронађена златна остава са 99 златника. Имали смо среће, јер је звук детектора одвео копаче на другу страну. Тај налаз је сада у Народном музеју у Зајечару, изложба је у припреми. Било је покушаја и код источне капије, али се до сада на црном тржишту, ни код нас ни у свету није појавио ни један предмет са Феликс Ромулиане", рекао је археолог Бора Димитријевић, председник управног одбора Народног музеја у Зајечару.

Наша најпознатија налазишта из римског периода углавном су добро заштићена, а најугроженији су локалитети који су на великом пространству као на пример Виминацијум.

Неки предмети, важни за нашу културну баштину, осим што су разним каналима лутали по свету од колекционара до аукција, почели су и да се враћају кући, захваљујући заинтересованости државе.

Археолог Бора Димитријевић истакао је да је Министарство за културу откупило у предходних годину дана значајне предмете.

„Штап краља Милана, писма Милеве Ајнштајн (43) и два средњевековна списа. Држава брине о културном наслеђу које је на разне начине доспело у иностранство“, рекао је археолог Димитријевић.

У књизи „Крађа културног и националног блага Југославије из 1995.године, таксативно је по годинама наведено шта је када и где нестало. Тако је забележено, из зајечарског Музеја 1966. године отуђени су сребрни пехар и сребрне наушнице.

"Када сам дошао у Музеј, нисам о томе затекао податке и нисам се тиме бавио, али видим да су се и у другим музејима догађале сличне ствари", рекао је Димитријевић.

Одлуком локалних власти 1961. године из Народног музеја у Зајечару вредни поклони одлазе на Бели Двор, Јосипу Брозу и Јованки.

Подни мозаици су заштитни знак Феликс Ромулиане. Један од најпознатијих "Венатори" био је ван своје куће пуне 33 године. 

"Након Титове посете Зајечару 1961.године од локалног руководства донета је одлука да се Титу поклони један мозаик са Ромулијане, а Јованки сребрне наушнице из 11. века. То је све било реализовано, предмети су отишли за Београд. Захваљујући професору Срејовићу ми смо успели да 1995. године вратимо "Венаторе" у Зајечар.

Наушницама се једно време изгубио сваки траг. Међутим, на изложби у Музеју примењених уметности наушнице се појављују, чак и у каталогу. Предпостављам да су у некој њиховој збирки и о томе би требало повести разговор - ако нису у заоставштини Јованке Броз, да се и те наушнице врате тамо где потичу - Народном музеју у Зајечару", закључује Бора Димитријевић, председник управног одбора Народног музеја у Зајечару.

петак, 21. фебруар 2025.
-5° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса