Како је професор географије из Врања постао директор школе у кинеском Шандонгу

Врањанац Милош Марковић професор географије, по завршетку студија у Нишу, радио је годину дана у родном граду, а онда због недостатка посла одлучио да оде у иностранство. Сада ради у Кини, у провинцији Шандонг.

Занимале су га земље истока, а одабрао је Кину као најповољнију за живот по стандарду и ценама. Први посао као професор енглеског језика пронашао је у вртићу 2017.године, а годину дана касније предаје географију и друштвене науке у канадској приватној школи, где му је током ковида, понуђено да руководи школом.

"Управни одбор је одлучио да ми да шансу један семестар да приведемо крају ту школску годину и да видимо да ли бих могао да им помогнем у неком капацитету. Испоставило се да је посао одрађен супер, врхунски. У међувремену сам успео да повећам број уписаних ђака у школи, што је један од веома битних фактора у функционисању школа у Кини с обзиром да су изузетно скупе“, наводи Милош Марковић, професор географије и директор школе у Кини.

Већ четири године је директор, али и професор географије у школи у Лињиу, у Шандонг провинцији, у којој су ученици Кинези који имају циљ да наставе школовање широм света.

"Имам један предмет сваког семестра, јер и даље је битно, ја видим то као битан фактор да будем свакодневно у контакту са ученицима, да видим шта се дешава у школи из учионице“, прича Милош Марковић.

Боравак ученика и професора у школи траје од 8 до 17 сати, уз паузу за ручак, како би се усагласили са радним временом родитеља.

Милош каже да ученици имају више простора за развијање критичког размишљења и више је укључен рад са неким пројектима где нешто практично могу да науче и да се спреме за наставак школовања на факултетима широм света. „Морају да усаврше енглески језик како би могли да се школују", додаје.

Приоритет му је био да научи кинески за основно споразумевање.

"Оно што ми је доста помогло у том тренутку је што сам био једини странац у окружењу тако да хтео не хтео морао сам да учим, када сте окружени са људима који говоре тај језик много се брже и учи и прилагођава свему", истиче Марковић.

Милош каже да за сада не размишља о повратку у Србију, намерава да у Кини заврши докторске студије, живи са девојком Кристин са Јамајке која ради у вртићу, а недостају му каже, породица и пријатељи.

 

среда, 23. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом