петак, 29.11.2024, 10:37 -> 16:00
Извор: РТС
Аутор: Миле Новаковић
Олимпизам у Зрењанину
Од 1956. године на свим Олимпијским игарама учествовао је бар један спортиста из Зрењанина. Тачније чак 65 Зрењанинаца до сада је представљало нашу земљу. Сан о учешћу на Олимпијским играма у Лос Анђелесу 2028. сања нова генерација зрењанинских спортиста.
Каријеру је почела на најбољи начин, освојеном златном медаљом на кадетском првенству Европе у Тирани. То је највећи успех зрењанинског таеквондоа и нада да ће Јана Ђурановић бити наш кандидат за Олимпијске игре у Лос Анђелесу.
"То је један јако дугачак пут и сваком спортисти је највећа жеља да се квалификује, па и да узме медаљу на Олимпијским играма. Ја се надам да ћу моћи то да остварим 2028. са 17 и по година и то ми је највећа жеља”, каже Јана Ђурановић, из ТК "Пролетер" Зрењанин. На питање да су јој мотививација и спортисти из Зрењанина који су то успели, одговара: „Наравно, Ивана Шпановић наша из Зрењанина ми је велики мотив и ја се надам да ћу моћи да поновим исто што и она."
Петар Видаковић, тренер у ТК "Пролетер“ наводи да сви тренери желе да направе неки успех, већ на кадетском првенству, јер то је неки показатељ. “Надамо се да ће Јана поновити ово и наредне године када ће учествовати на светском првенству које ће се одржати у Дубаиу”, истиче Петар.
Будуће олимпијце из Зрењанина, има ко да саветује. Укупно је 16 спортсита из града освајало олимпијске медаље. О тим успесима су сањали још као деца, јер су имали око себе узоре.
Владимир Грбић, освајач олимпијских медаља 1996. и 2000. наглашава: "Рад је нешто што нас чини оним што јесмо. Тешкоће, тескобе, непријатности, порази то је оно што нас дефинише. И то је оно што јача нашу вољу да истрајемо на путу ка остварењу неког успеха. И врло често ме питају људи, где ти је олимпијска медаља. Ја кажем, она је у мени. Јер није медаља та која дефинише ко је олимпијски шампион, већ начин на који живите и доживљавате сопствену олимпијску филозофију."
Војислав Табачки је био рвачки судија на пет Олимпијада. Спортски врх раван златној медаљи постигао је 1996. када је судио меч Руса Карељина и Американца Гафера. У свету рвања важи правило да ко суди финале тешке категорије на Олимпијским играма, најбољи је на свету.
"Ми се сви познајемо и препознајемо кроз нека редовна такмичења европска, светска. Али, код дође на Олимпијаду, значи да тај нешто вреди и да тај нешто значи у том спорту у својој држави. Сигурно је то репер који је обележавао неки резултат или неки успех да си нешто урадио у животу”, наглашава Војислав Табачки.
Овогодишње игре у Паризу су биле рекордне за зрењанинске спортисте. Било је 15 учесника, од чега 11 спортиста, што нису имале ни поједине државе.
Коментари