четвртак, 18.04.2024, 17:50 -> 19:42
Извор: РТС, РТРС
Српска те зове – одржан митинг у Бањалуци поводом резолуције о Сребреници
Одржан митинг "Српска те зове" у Бањалуци. Повод за окупљање је резолуција о Сребреници о којој ће се расправљати у мају у Генералној скупштини УН. Званичници Републике Српске и Србије поручили да неће дозволити да се српски народ етикетира као геноцидан.
Додик: У Сребреници је био злочин, али није био геноцид
Милорад Додик рекао је обраћајући се присутнима да је операција војске РС у Сребреници била грешка. Изразио је породицама страдалих саучешће.
"То је био злочин, али није био геноцид. То је страшна реч коју желе да ставе на леђа и нама и нашој деци", рекао је Додик.
Напоменуо је да је трагичнија чињеница да 3.500 убијених Срба нико не примећује и нико не реагује.
Истакао је да гурају Сребреницу у УН да би се избрисали сви злочини које је починила Немачка.
"Нама је било важно да се окупимо овде да кажемо немојте то да радите, јер то не доприноси животу у БиХ. Ово нас неће спојити, ово нас трајно раздаваја и не желимо да живимо с вама који кажете за српски народ да је геноцидан. Не желимо да живимо с вама и нећемо бити с вама у истој држави", истакао је Додик.
Рекао је да су се на митингу у Бањалуци окупили људи од Требиња до Новог Града како би поручили да не прихватају етикету геноцидног народа.
"Република Српска није инат, Република Српска је слобода", нагласио је Додик, додајући да су Срби државотворан народ.
Цвијановић: Донесите стотину резолуција, нећемо вам дати Републику Српску
Српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић рекла је на митингу "Српска те зове" да је поносна на Републику Српску јер је отворена за све људе који поштују њене законе.
"Никада нисмо правили разлику и етикетирали људе и никада то нећемо чинити", рекла је Цвијановићева.
Подсетила је да је резолуција о Сребреници упућена у УН без сагласности Председништва БиХ.
"Стотину пута санкционишите, нећемо дати Републику Српску, донесите стотину резолуција, нећемо вам дати Републику Српску", поручила је Цвијановићева, додајући да Српска неће да носи терет који покушавају да јој наметну.
Цвијановићева је поручила Кристијану Шмиту да неће интервенисати у наставне програме.
"Нећеш се мијешати у наше наставне програме и учити нашу дјецу о злочинцима, учити их да је Насер Орић херој, а остали злочинци", рекла је Цвијановићева.
Брнабић: Колико год времена била тешка важно је да се држимо заједно
Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић рекла је да је, колико год времена била тешка и изазови комплексни, "важно да се држимо заједно".
Поручила је да је Србија увек била и биће за поштовање Дејтонског споразума.
"Али, нажалост, делује да смо једини који су ту позицију увек у потпуности доследно држали и нисмо је никада мењали. Истовремено, увек смо били мета најпрљавијих напада, бесомучних лажи, само зато што некоме не одговара Србија која је економски све снажнија, у сваком погледу све успешнија и која брине о свом народу", рекла је Брнабићева.
Како је рекла, некада су на власти у Србији били "они који су уводили санкције Српској" и који су "хапсили Србе, због како кажу, ратних злочина".
"Данас су у Србији на власти људи који ће увек, увек бити уз Српску и уз наш народ. И да, свакако не морамо увек да мислимо исто, могу мишљења да нам буду различита, можемо некада и да се не сложимо око неких ствари, али увек ћемо бити заједно. И што буде теже, то ћемо ми бити ближи", рекла је Брнабићева.
Додала је како је захваљујући иницијативи председника Србије Александра Вучића у готово свакој од 64 општине у РС и четири српске општине у Федерацији БиХ има понешто што је Србија изградила, што се у овом тренутку гради или што се финансијски помаже.
"И то није само наш задатак. И то није само наша обавеза. То је наша жеља. То је израз нашег поштовања и наше љубави према нашем народу и према Републици Српској. И то нико никада не може да нам одузме", навела је Ана Брнабић.
Додала је да ако се погледа у прошлост, Србија једина у региону чији су највиши званичници исказали жаљење према жртвама неких других народа на Балкану.
"Наш председник је, тада као председник Владе, отишао у Сребреницу да положи цвет и да покаже пијетет, а тамо је мучки нападнут. Пошто је ваљда желео да положи цвет, они су нашли за сходно да треба да га убију, да треба да га линчују. И дан данас то остаје једини напад на неког страног званичника који ни на који начин није кажњен", истакла је Брнабићева.
Додала је да је то могуће јер је годинама и деценијама суровом медијском машинеријом стваран наратив да су Срби увек криви за све, па је самим тим дозвољено нападати Србе и председника Владе Србије.
"Али кад Срби нешто кажу, кад се Срби дрзну макар да изнесу своје мишљење, онда је то одмах јерес. А зашто баш ово помињем данас? Зато што је изузетно важно да баш данас и у ово време направимо разлику између оних који желе да одају поштовање и покажу пијетет и оних које искрено баш бриха и за поштовање и пијетет, већ само желе да даље распирују и подривају мржњу", истакла је Ана Брнабић.
Говорећи о најављеној резолуцији у Генералној скупштини УН, Брнабићева је упитала чему сада и поручила да борба неће бити узалудна.
"Многе ћемо изненадити. Видећете да неће већина чланица Уједињених нација експлицитно подржати ову резолуцију. Неће имати експлицитну већину. Колико год се трудили да начин гласања буде подмукао и нефер. Али свакако, дан након усвајања ове резолуције, уколико је буду усвојили, ми ћемо истаћи нашу заставу, ми ћемо истаћи нашу српску тробојку и показаћемо и овог пута дух пркоса и поноса", поручила је Брнабићева.
На крају обраћања, навела је да ће "Србија бити уз Српску док је света и века".
Сведочење Бранислава Вучетића који је у рату изгубио целу породицу
Бранислав Вучетић испричао је за говорницом своју трагичну причу, која симболизује страдање подрињских Срба у протеклом рату.
"Долазим из једног села Бјеловца која је седам километара од Братунца, од Сребренице само седамнаест. Шеснаестог септембра 1992. године изгубио сам прво мајку, која је убијена са још осам цивила који су се превозили из Братунца ка селу. Убијена је само зато што је Српкиња, никому и никад није представљала претњу. Живела је за своју децу и породицу и једина кривица је била то што је тог дана отишла да донесе намирнице", рекао је Вучетић.
Према његовим речима, мајку нису стигли да оплачу нити да прихвате то да је нема, а дошао је злокобни датум 14. децембар 1992. године.
"Тог дана војници слободног човека и за суд невиног команданта 28. дивизије Насера Орића напали су на село Бјеловац. Затекао сам се код куће, иако ме је отац након мајчине смрти послао преко Дрине са намером да ме спаси од хорди зла. Нисам избегао. У моменту напада на село Бјеловац страдали су ми отац и брат Миленко који је имао само 17 година", рекао је Вучетић.
Додао је да су дечака од 17 година убили на кућном прагу.
"Мене су, кад сам прешао код комшинице у кућу, у тој кући још су биле ћерка Мире Филиповић која је имала само 3 године и беба која је имала само 7 месеци. Убацили су нам бомбу у кућу и од те бомбе сам задобио тешке ране, 20 гелера у глави. У тренутку су нам упали у кућу и успели су да нас заробе", испричао је Вучетић.
Напоменуо је да су у свој тој несрећи имали мало среће и да је "један од војника спречио клање".
"Ни данас нисам сигуран да ли су ме више болеле ране на телу или души. У таквом стању сам одведен у импровизовани муслимански затвор недалеко од Сребренице, у којима је било неусловно за стоку, а камоли за људе у којима сам провео скоро два месеца. Тако рањеног израбљивали су нас психичким и физичким радом и испитивањима", сећа се Вучетић.
Истакао је да је размењен као деветогодишњи дечак који је заборавио да чита и пише.
"Добро знамо шта је губитак и зато разумем бол других, али исто тако желим и други да разумеју да се со не сипа на живе ране. Нажалост, за све ове године научио сам једно, а то је да наше жртве нема ко да оплакује осим самих нас. Зато је важно да чувамо нашу Републику Српску, јер је она једини гарант да нећемо заборавити и да никад, никад нећемо поновити ове страхоте", закључио је Вучетић.
Стевандић: Сви који су за мир су добродошли и Српска им је врата отворила
Председник Народне скупштине РС Ненад Стевандић поручио је да су сви који су за мир добродошли и да им је Република Српска отворила врата.
"Нисте добродошли ако желите нас да укидате, а нацисте да награђујете. У нашем срцу нема мржње, али нема ни страха. Ничега се и никога не плашимо", рекао је Стевандић.
"Не дамо своје, нећемо туђе", нагласио је Стевандић.
Ђурђевић Стаменковски: Република Српска није чин геноцида, већ одбрана од геноцида
Председница Српске странке Заветници Милица Ђурђевић Стаменковски рекла је на митингу "Српска те зове" да су Срби из Србије и Републике Српске данас окупљени у Бањалуци како би послали поруку саборности и јединства
"Какви бисмо ми били Срби да нисмо уз Републику Српску када јој је најтеже", навела је Ђурђевић Стаменковски.
Поручила је и да Република Српска није чин геноцида, већ одбрана од геноцида.
"Српски народ се неће помирити са тим да му наметну етикету геноцида"
Присутнима се обратио председник Скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Бранимир Којић.
Којић је поручио да се српски народ никада неће повиновати намерама оних који желе да му наметну етикету геноцидног народа.
Након Којића, говорио је председник ДЕМОС-а Недељко Чубриловић. "Српски народ у свим преломним тренуцима знао је да одабере прави пут, један од тих је и данас овде", истакао је Чубриловић.
Посланик НПС-а у Народној скупштини Републике Српске Дарко Бањац истакао је да се геноцид у Сребреници није десио.
Лидер СП-а Петар Ђокић рекао је да српски народ диже глас против неправде која се спрема у УН, истичући да су Срби одувек на страни слободе и правде, а сада покушавају то да им оспоре.
Хор извео химне Републике Српске и Србије
На почетку скупа "Српска те зове" хор је извео химне Републике Српске и Србије.
Развијена застава Републике Српске дуга 500 метара
На митингу "Српска те зове" развијена је застава Републике Српске дуга 500 метара.
Грађани се окупљају на Тргу Крајине у Бањалуци
На Тргу Крајине у Бањалуци одржан митинг "Српска те зове".
Повод за окупљање грађана је резолуција о Сребреници о којој ће се расправљати у мају у Генералној скупштини УН.
Како преноси РТРС, на митингу ће говорити представници политичког руководства Републике Српске, представници борачких удружења проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата и различитих удружења грађана. Министарство унутрашњих послова Републике Српске предузеће појачане мере безбједности.
Очекује се долазак грађана из свих крајева Републике Српске.
Раније данас, Народна скупштина Републике Српске усвојила је извештај Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду од 1992. до 1995. године.
Председник Републике Српске Милорад Додик раније данас позвао је грађане да дођу у што већем броју и поручио да ће митинг проћи мирно и са јасним порукама.
"Порука је, како мисите да живимо са вама, ако ви нас етикетирате. Шта хоћете? Да ми будемо криви, а ви сте као невине жртве. Наравно, да има невиних жртава код Бошњака, као што има и код Срба, али тиме су се требали бавити судови, а не политички форуми какав је Генерална скупштина УН-а", рекао је Додик за РТРС.
Коментари