Црна Гора, 45 година од разорног земљотреса

На данашњи дан пре 45 година Црну Гору је погодио снажан земљотрес јачине седам степени Рихтера, 101 особа је погинула у Црној Гори, а преко 100.000 људи је остало без крова над главом. Од истог потреса у Албанији је погинуло 35 особа.

Земљотрес се догодио у 7:19 сати, епицентар је био у Јадранском мору, између Улциња и Бара, на удаљености од 15 километара од обале. Потрес је трајао десетак секунди и углавном се осетио дуж црногорске и албанске обале и изазвао је катастрофална разарања са интензитетом од 9 степени Меркалијеве скале на целом Црногорском приморју, на дужини од преко 100 километара.

Будвански Стари град је у десет секунди потреса тешко оштећен. Од 400 грађевина у Старом граду само осам је остало недирнуто. Зидине и заштитни бедеми из 15. века су тешко оштећени.

Манастир Прасквица, који се налази између Милочера и Светог Стефана, претрпио је велика оштећења. Црква унутар манастира је потпуно срушена, а и фреске су такође биле оштећене.

Херцег Нови је такође био тешко оштећен. Делови зидина Старог града су пали у Јадран. Улцињски Стари град, још један црногорски центар културне баштине, скоро је потпуно уништен. Вековна Балшића кула у Улцињу је срушена. Земљотрес није поштедио ни Петровац, Тиват, Котор, Рисан.

Преко 450 села је сравњено са земљом. Многа села у регијама Црмница, Грбаљ, Крајина, Паштровићи била су у опасности да се потпуно уруше. У унутрашњости, Цетиње, Даниловград, Никшић и Титоград су оштећени, али не тешко.

Према извештају Унеска из 1984, укупно 1.487 објеката је оштећено, од којих су скоро половина домаћинства, а 42 одсто цркве и световни објекти.

Обнова трајала десет година

Тридесет одсто од укупно оштећених објеката је у потпуности срушено. Преко 1.000 споменика културе је било оштећено, као и хиљаде уметничких дела и вредне колекције.

Уништен је огроман део модерних хотелских капацитета у региону, оштећена су 53 здравствена објекта, 570 објеката социјалне и дечије заштите, 240 школских објеката.

Посебно су страдали културно-историјски споменици (манастири, цркве, музеји, архиви), који су концентрисани углавном у најугроженијем приморском појасу.

Велике штете су биле на путној мрежи – оштећено је око 350 километара магистралних и 200 километара регионалних путева.

Једна од специфичних манифестација оштећења тла изазвана земљотресом биле су појаве ликвифакције (течења тла), клизишта и одрони.

До краја 1979. године регистровано је 90 јаких накнадних земљотреса, са магнитудом већом или једнаком 4,0, преко 100 земљотреса са магнитудом 3,5–4,0 као и скоро 10.000 слабијих потреса.

Обнова земље трајала је десет година. Све републике тадашње Југославије су солидарно учествовале у обнови, а донет је и Закон о обнови Црногорског приморја у тадашњој Савезној скупштини.

уторак, 26. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње