Читај ми!

Јосип Манолић преминуо у 104. години

У Хрватској је у 104. години умро Јосип Манолић, потврдила је његова кћерка Зрнка за хрватски недељник Национал.

У својој дугој политичкој каријери био је други председник Владе Хрватске и некада високопозиционариани припадник тајне службе бивше Југославије (УДБА).

Био је један од оснивача Хрватске демократске заједнице. Јосип Манолић, у јавности познатији као Јожа, прославио је 104. рођендан 22. марта. Рођен је у Калиновцу крај Ђурђевца 1920. године.

Некадашњи југословенски и хрватски обавештајац и премијер Хрватске, био је интересантан медијима и пре неколико година када се оженио у 97. години 37 година млађом Мирјаном Рибарић.

Ко је био Јожа, најстарији европски шпијун

Најдуговечнији хрватски политичар, Јожа Јосип Манолић, сматра се контроверзном личношћу, пре свега због његовог деловања у Удби, али и због пребацивања кривице за смрт надбискупа Алојзија Степинца.

Вечерњи лист наводи да је Манолић у својој богатој каријери стварао, а затим и надживео неколико система, али и две епидемије, да је био Удбаш и да су га звали Бројем 1, најстаријим европским шпијуном,

"Четири државе, четири различита политичка режима – два сам рушио, један градио и рушио, а један стварао", рекао је сам за себе.

Рани радови

Манолић је 1944. именован је за начелника Озне 2 у Бјеловару, комунистичке полиције која га шаље у ослобођење Бјеловара и околине.

Две године касније, 1946. одлази у Загреб као начелник Одјела за извршење казнених санкција у Секретаријату за унутрашње послове.

Једна од његових дужности била је и да буде у пратњи кардинала Алојзија Степинца приликом његова одласка у затвор у Лепоглави.

Манолић је о томе говорио као о догађају који га је обележио у хрватској јавности.

У тадашњој Удби био је задужен за затворе у којима су били политички затвореници и ту је дужност обављао до 1963. године.

Међутим када је реч о Степинцу, у јавности су се износиле оптужбе да га је Манолић чак отровао, што је он увек демантовао.

"Није било тровања Степинца, ни говора, а камоли да сам ја то учинио. Он је имао статус повлаштеног затвореника за којег нису вриједили правилници и закони тадашње државе о поступању са затвореницима. Због те сам клевете тужио Парагу и тада је суд тражио од Ватикана да нам уступи експертизе о тровању, но они нису хтјели одговорити на тај захтјев па је суд завршио са застаром" - испричао је за Вечерњи лист.

Пријатељство с Туђманом и нова држава

Након слома Хрватског пролећа 1972. године смењен је са свих дужности и пензионисан.

Са Фрањом Туђманом, 1989. године, основао је Хрватску демократску заједницу. Био му је један од најближих сарадника и када је Туђман постао први председник Хрватске од увођења вишестраначја.

У периоду од 24. августа 1990. до 17. јула 1991. био је премијер Хрватске, наследивши на тој функцији Стјепана Месића.

Због интерних несугласица, Манолић се 1994. разилази с ХДЗ-ом и оснива странку Хрватских независних демократа (ХНД).

 

среда, 13. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње