Читај ми!

Скупштина РС усвојила Нацрт изборног закона, седам дана за поништење одлука Кристијана Шмита

Народна скупштина Републике Српске усвојила је ноћас Нацрт изборног закона којим је уређено да изборе за органе власти у Српској спроводи Републичка изборна комисија, градске, односно општинске изборне комисије и бирачки одбори које ће именовати надлежни органи Српске. У усвојеним закључцима одређује се рок од седам дана да се пониште све одлуке Кристијана Шмита.

За Нацрт изборног закона Републике Српске гласало је 45 посланика, против није био нико, а уздржаних је било седам посланика, преноси Срна.

Нацртом изборног закона Републике Српске предвиђено је да се његовим ступањем на снагу неће примењивати одредбе Изборног закона БиХ које уређују избор посланика Народне скупштине, делегата Већа народа Српске, председника и потпредседника Српске, делегата Дома народа Парламентарне скупштине БиХ из Српске, одборника скупштине града, одборника скупштине општине, градоначелника, начелника општине, именовање органа за спровођење избора за законодавне, представничке и извршне органе власти у Српској.

Новина у односу на важећи закон је уређивање избора делегата у Дом народа у Парламентраној скупштини БиХ из Републике Српске и заштита изборног права којом је предвиђено да ће ову заштиту пружати, поред органа за спровођење избора, Врховни суд РС.

Нацрт закона биће упућен у јавну расправу јер се њиме уређују питања која су од посебног значаја за грађане и о којима је неопходно да се консултују органи, организације, научне и стручне институције и заинтересовани грађани.

Усвојен је и закључак Клуба посланика СНСД-а да ће јавна расправа бити спроведена у року од 15 дана, а за њено организовање биће задужено Министарство управе и локалне самоуправе Српске.

Образлажући Нацрт закона у име предлагача, народних посланика, шеф Клуба посланика СНСД-а Игор Жунић рекао је да се разлози за доношење овог акта налазе у потреби унапређења изборног процеса, те јачања поверења грађана у изборни процес, стварања претпоставки за увођење електронске идентификације бирача и електронског бројања гласова.

Закључци о мерама за заштиту од противуставног деловања

У парламенту су усвојени и закључци, у којима се наводи да ће Народна скупштина РС, заједно са надлежним институцијама и органима РС, предузети потребне мере да би се заштитила права и слободе грађана и неутралисале последице противуставног деловања на територији Српске.

За ове закључке је гласало 45 посланика, нико није био против, а 11 је било уздржано, преноси Срна.

"Коришћење претњи и насиља против грађана Републике Српске и њених функционера, с циљем да се застраши или принуди Република Српска да прихвати противуставно деловање дела међународне заједнице, тзв. високог представника и институција БиХ, без одлука Савета безбедности УН, биће сматрано актом тероризма", наводи се у усвојеним закључцима.

Закључцима, које су предложили клубови посланика СНСД, СП, ДЕМОС, Уједињене Српске, НПС и посланичких група СПС и ДНС, тражи се поништење у року од седам дана свих одлука високог представника у БиХ Кристијана Шмита, кога Република Српска не признаје јер није именован у складу са процедуром у Савету безбедности УН.

Уколико први закључак не буде испуњен, Народна скупштина Републике Српске тражи да се у најкраћем периоду одржи седница Парламентарне скупштине БиХ и прогласе недозвољеним и ништавним све одлуке Шмита.

У случају непоништавања Шмитових одлука, Народна скупштина Републике Српске тражи да се забрани органима БиХ примена тих одлука, да прогласе сајт ОХР неприхватљивим и антизаконитим местом објаве аката и да се забрани Службеном гласнику БиХ да објављује акте странаца и њихових организација.

У закључцима се захтева да се на истој седници Парламентарне скупштине БиХ донесе изборни закон БиХ, са свим побољшањима која се тичу изборног интегритета и да се развласти Централна избора комисија БиХ у њеном, како је наведено, антиуставном деловању, и да се постигне политички консензус о даљем европском путу БиХ.

Такође је затражено и се процес европских интеграција битно убрза и да се донесе декларација и потврди територијални интегритет БиХ.

У супротном...

Уколико овај закључак не буде поштован, Народна скупштина Републике Српске тражи од изабраних представника да престану да одлучују на нивоу БиХ и да се више не враћају у тај процес, а од политичких странака из Републике Српске које су у партнерству са странкама из Федерације на нивоу БиХ да формално и суштински напусте то партнерство.

"Народна скупштина донеће своју декларацију и потврдити територијални интегритет БиХ предвиђен Уставом БиХ са два ентитета и три конститутивна народа. Република Српска ће активирати све закључке и одлуке Народне скупштине и других институција и наставити их извршавати", наводи се у закључцима.

Додаје се да ће се, ако закључак не буде поштован, Република Српска повући из свих споразума о војсци, индиректним порезима, Високог судског и тужилачког савета БиХ у исто време поштујући Устав БиХ, а Народна скупштина Републике Српске ће донети изборни закон Републике Српске.

"Република Српска очекује да се на предстојећем Ускршњем сабору потврди кршење Дејтонског споразума", додаје се у закључцима.

У закључцима се наводи и да је РС опредељена за потпуно поштовање и доследно примењивање међународног права, Општег оквирног споразума за мир у БиХ и Устава РС, као и да се осуђује и "одбацује противуставно деловање дела међународне заједнице, високог представника и институција БиХ", који, како се истиче, "настоје да еродирају уставноправну позицију Републике Српске и ојачају институције БиХ.

"Осуђујемо и одбацујемо коришћење Суда и Тужилаштва БиХ као инструмента којима се настоји наметнути примена одлука тзв. високог представника и Уставног суда БиХ које су у супротности са одредбама Општег оквирног споразума за мир у БиХ и његових анекса 4 и 10", истиче се у закључцима.

Високи представник у БиХ Кристијан Шмит, кога Република Српска не признаје јер није именован у Савету безбедности УН, саопштио је 26. марта одлуку о наметању измена Изборног закона БиХ.

Према његовим речима, измене подразумевају да Централна изборна комисија БиХ (ЦИК) именује председнике бирачких одбора, увођење скенера и видео-надзора, а циљ измена су транспарентнији и фер избори.

Председник Републике Српске Милорад Додик дао је јуче рок од седам дана да се пониште измене и допуне Изборног закона БиХ, које је наметнуо Шмит. Додик је на седници Народне скупштине РС изнео још низ захтева који морају бити испуњени, или ће, како је рекао, Република Српска реаговати.

четвртак, 14. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње