Читај ми!

Сали Бериша остао без имунитета, најављује снажан одговор Едију Рами

Албански парламент укинуо је имунитет некадашњем премијеру Салију Бериши на захтев Специјалног тужилаштва за корупцију и организовани криминал, чиме су отворена врата за хапшење политичара који је у неколико наврата био најутицајнији у овој држави. Бериша најавио мобилизацију опозиције и оштар одговор Едију Рами.

Сали Бериша остао без имунитета, најављује снажан одговор Едију Рами Сали Бериша остао без имунитета, најављује снажан одговор Едију Рами

Гласање у парламенту уследило је пошто је Специјално тужилаштво затражило да се Бериши одузме посланички имунитет како би био притворен и ухапшен због наводне улоге у корупционашкој афери.

За укидање имунитета гласала су 73 посланика владајућих социјалиста Едија Раме, као и двојица социјалдемократа. Албански парламент броји укупно 140 посланика.

Бериша је у октобру оптужен за "меку корупцију" у случају који датира још из 2008. године, када је наводно зету, Јамамберу Малтезију омогућио послове који су им донели око 5,4 милиона евра.

Малтези је одмах ухапшен, док је Бериши суд наложио да не напушта Албанију.

Одлука албанског парламента, суштински, била је далеко од очекивања некадашњег премијера, који је очекивао да ће избећи притвор тиме што ће се два пута месечно јављати локалној полицији.

"Ова одлука показује колико се Еди Рама плаши опозиције. Неће успети да нас уништи већ ћемо се под мотом – сада или никада – мобилисати како бисмо адекватно одговорили", рекао је Бериша, чије су присталице, током гласања, протестовале испред парламента.

Уколико буде осуђен, Бериши прети казна од три до 12 година затвора.

Истрага приватизације некадашњих државних спортских комплекса, коју је одобрила Беришина влада, означила је почетак краја његове политичке каријере, пошто су га, још пре подизања оптужнице, Американци уврстили на "црну листу" због корупције и подривања демократије.

У покушају да спасе политичку каријеру, Бериша је са чела демократа свргнуо Љујзима Башу и бесно најављивао да ће, пред француским судом, америчког државног секретара Ентонија Блинкена тужити за клевету.

У немогућности да озбиљније науди Сједињеним Државама, Бериша се окренуо унутрашњој политици, па је крајем 2021. године окупио присталице унутар Демократске партије и сменио Башу.

После серије Беришиних политичких испада, Стејт департмент је оценио да реторика бившег албанског премијера показује да жели да заштити себе, чланове породице и политичке савезнике на штету независних истрага и борбе против корупције.

Осим Салија Берише, овим актом улазак у САД забрањен је његовој супрузи Лири Бериша, сину Шкељзену и ћерки Аргити Бериши Малтези.

Сали Бериша је био албански премијер током потпуног распада државе 1997. године, који је уследио после пропасти пирамидалних штедионица и анархије која је настала пошто је из војних арсенала похарано око 700.000 комада оружја и око милијарду метака.

петак, 15. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње