Читај ми!

Шуга у већини општина Црне Горе, трећина заражених предшколци

У Црној Гори je у већини општина распрострањена шуга, а за мање од месец дана Институту за јавно здравље пријављено је 55 случајева тог заразног обољења, потврђено је порталу РТЦГ из те здравствене установе.

Шуга се брзо и лако шири уколико се не води рачуна о хигијени и лечењу и мора се обавезно пријавити здравственим институцијама.

“На основу пријавних картица о обољевању од заразних болести у Институт за јавно здравље Црне Горе од 1. октобра до 22. новембра број регистрованих оболелих од скабијеса (шуге) је 55. Од укупно пријављених случајева за посматрани период, око 30 одсто су деца предшколског узраста”, наводи црногорски институт.

Највише оболелих у овом периоду било је у Подгорици (20), Беранама (12 ) и Рожајама (5).

Институт наводи да шуга није регистрована у епидемијској форми, већ се углавном ради о појединачним случајевима обољевања или у кругу породице.

Број регистрованих оболелих од скабијеса у истом периоду прошле године био је 47.

Институт наводи да је епидемиолошка ситуација у овом тренутку стабилна и уобичајена, с обзиром на то да се у последњих десет година, на територији Црне Горе на годишњем нивоу региструје од 190 до 900 оболелих, док на месечном нивоу тај број варира од десет до 70.

Из Института појашњавају да се то обољење јавља током целе године, али већа учесталост се бележи у касну јесен и током зиме.

Шта је шуга

Шуга (scabies) је заразно обољење коже које је распрострањено у читавом свету. Јавља се спорадично или епидемијски у колективима.

Паразит који изазива шугу (шугарац) настањује се у површинском слоју коже “бушећи ходнике” у којима полаже јаја.

Шуга се преноси дужим директним контактом са кожом оболелог или коришћењем исте постељине, одеће или доњег рубља. Најчешћа тегоба је свраб који је најинтензивнији ноћу.

Промене на кожи могу се појавити било где на телу, али се обично налазе на рукама, ручним зглобовима, лактовима, грудима, пазушним јамама, у пределу појаса и препона.

Могућа је бактеријска инфекција коже на местима чешања, што компликује и продужава лечење, објашњавају из Института.

Када се јављају први симптоми

Особе које никада раније нису имале шугу обично осете тегобе четири до шест недеља после контакта са оболелим.

Они који су већ имале шугу могу приметити промене на кожи раније, најчешће у првих недељу дана.

Старији, које бораве у установама за колективни смештај и људи с ослабљеним имуним системом, могу да прођу и без свраба. Свака неуобичајена промена на кожи би требало да се прегледа од стране лекара, саветују из Института.

Особа може да пренесе шугу од момента када се зарази до завршетка лечења.

Укућани и особе у блиском контакту са оболелим треба такође да се обрате лекару.

Постељина, одећа и рубље морају се на адекватан начин третирати, најбоље је да се откувају. Одећа или друге ствари које се не могу опрати треба склонити у затворену пластичну кесу недељу дана.

петак, 15. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње