Читај ми!

Обележена 81. годишњица битке на Козари

Церемонија заједничког обележавања 81. годишњице Битке на Козари, Владе Републике Српске и Владе Републике Србије, одржана је у Националном парку "Мраковица“ код Приједора у Републици Српској.

Битка на Козари почела је 10. јуна 1942. године и трајала је 27 дана. У шумама крвљу натопљене планине скривао се и осмогодишњи Миле Вукмировић. Преживео је и Козару и Јасеновац, али многи из његове породице нису.

 "Две фамилије, и очева и мамина, преко 18 чланова уже породице. Имам два брата овде на споменику – Милош и Ђурђо. За њих знамо гробнице", каже Миле Новаковић.

Битка на Козари симбол је страдања и отпора српског народа у борби против нациста и усташа, у којој је убијено 40.000 цивила, а 68.000 је заробљено и одведено у логоре, међу којима више од 23.000 деце.

"Три и по хиљаде бораца из Другог крајишког одреда пружило је снажан отпор далеко далеко надмоћнијој војсци. Иначе, однос је био девет према један и њих 1.700 је овде изгубило живот", указао је професор историје Витомир Станковић.

На централно спомен-обележје на Мраковици, поводом обележавања 81. годишњице од Битке на Козари положили су венце и цвеће званичници Републике Српске и Републике Србије, представници градова и општина, делегације и представници СУБНОР-а, организација потеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, удружења за неговање традиција Србије и Српске и одали почаст страдалима на Козари у Другом светском рату.

"Тешко је говорити о побједи у којој нестане пола народа, радовати се животу је кључно питање нашег опстанка. Али узмимо да је то што смо преживели и то што се окупљамо овде доказ да они нису побједили. Јер нису побили све наше претке и нису успјели у својој намјери да нестанемо са ових простора", рекао је председник Републике Српске Милорад Додик.

Државни секретар Министарства за рад и борачка питања Миле Карановић рекао је да присуство највиших званичника Републике Србије и Републике Српске снажно сведочи о блиској вези, пријатељству и подршци.

"Данас смо заједно, као један народ, како бисмо се сећали ових храбрих војника и цивила који су се храбро супротставили окупаторским снагама, неустрашиво бранећи своју слободу и достојанство", навео је Карановић.

У меморијалном комплексу о погинулима на Козари сведоче документа у музеју. На меморијалном зиду исписана су имена бораца Другог светског рата, а споменик је подигнут 1972. године.

уторак, 19. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње