Читај ми!

Албанија, Мајк Пенс у седишту Муџахедин-е Калка

Некадашњи амерички потпредседник Мајк Пенс допутовао је у Албанију, где присуствује свечаности коју организује контроверзна иранска организација Муџахедин-е Калк, коју власти у Техерану сматрају терористичком. МеК тврди да је ирански режим одговоран за смрт 120.000 људи. Исламска република ову организацију сматра издајничком и одговорном за смрт више од 10.000 људи.

Мајк Пенс последњи је у серији некадашњих високих званичника САД, који се појавио на догађајима које организује контроверзна група иранских дисидената - Муџахедин-е Калк. Пенс је у петак стигао у Албанију, где су после судара са проиранским милицијама, склоњени припадници ове организације.

Бивши потпредседник САД је са супругом стигао у Драч, где се већ годинама налази центар Муџахедин-е Калка, објавила је на Твитеру супруга лидера те организације, Мерјам Раџави.

После низа сукоба са челницима Исламске републике припадници Муџахедин-е Калка расули се широм света, те главну базу, уз помоћ Американаца, успоставили у прилично тајанственом комплексу који је пре десетак година никао недалеко од Драча.

Серија догађаја последњих година, укључујући протеривање иранских дипломата и прилично магловите оптужбе о планирању напада на ово седиште иранских дисидената, драматично je покварилa односе Техерана и Тиране, па је Али Хамнеи, почетком 2020. године, Албанију назвао „малом, али злом европском државом у којој амерички елементи сарађују са иранским издајницима и кују планове против Исламске републике".

Пре Пенса, на скуповима Муџахедин-е Калка појављивали се Џон Болтон, Мајк Помпео и Руди Ђулијани, у чијим су се магловитим визијама будућности света управо челници Муџахедин-е Калка појављивали као будући лидери Ирана.

Револуционари, издајници, терористи и савезници - организација Муџахедин-е Калк (Народни муџахедини Ирана), за неколико деценија и уз силне контроверзе, прошла је пут од врха копља Исламске револуције до изгнанства у Албанији, уз пар контроверзних успутних станица у Ираку.

Осуђени су на живот у егзилу јер их власти у Техерану терете за смрт 12.000 људи, који су страдали у акцијама које су припадници Муџахедин-е Калка, после прогона из Ирана почетком осамдесетих година, организовали прво у сарадњи са режимом Садама Хусеина, а затим Американцима и наводно Израелцима. Челници ове организације, пак, тврде да је у њиховим упадима страдало више од 50.000 Иранаца.

На концу сложеног пута су, у недостатку каквих бољих опција, уточиште потражили у Албанији, која од привременог смештаја постала перманентни дом за око 3.000 Иранаца. Они су се у Драчу, на обали Јадранског мора, скрасили после озбиљне дипломатско-правне гимнастике у Вашингтону и серије договора америчких дипломата са владама Саљија Берише и Едија Раме.

Вођа организације, Масуд Раџави није виђен још од 2013. године, па западне обавештајне службе закључују да је мртав. У међувремену, кључна личност покрета постала је његова супруга Марјам Раџави, која је у западној Европи и Америци успела да добије подршку десничара и неоконзервативаца, решених да кад-тад нападну Иран. 

петак, 15. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње