На Паради победе 9. маја у Москви, гледаоци ће видети приказ најновијег руског наоружања и војне технике, укључујући самоходне артиљеријске системе "гијацинт К" и "малва", беспилотне летелице "геран 2" и "ланцет". Између осталог видеће тенкове Т-34-85 и самоходне топове Су-100.
На пробама су виђене најновије самоходне артиљеријске јединице "гијацинт К" и "малва", као и беспилотне летелице "геран 2" и "ланцет".
Учесници СВО ће марширати у формацији на Црвеном тргу на јубиларној Паради победе 9. маја. Међутим, генерално, јединице које учествују у зони специјалних операција нису ометане борбеним радом. Војни стручњаци сматрају да би нови модели руског наоружања и опреме могли бити представљени јавности у Москви 2025. године.
Раније су током пробе параде примећене самоходне артиљеријске јединице "гијацинт К" и "малва", као и беспилотне летелице "геран 2" и лансирана муниција "лансет". Највероватније, свечана смотра неће проћи без ракетних система – стратешких "јарса" и тактичких "искандера". Па, у његовом историјском делу, могу се појавити легендарни тенкови Т-34-85 и самоходни топови Су-100, који су пре 80 година учествовали у поразу фашистичких трупа.
Артиљеријски акценат
За разлику од последње Параде победе у Москви, 2025. године би могли да представе нове моделе домаће војне опреме и напредна борбена возила која још нису добила дозволу за употребу. Неки Московљани и гости престонице већ су могли да их виде на пробама велике церемоније, која се одржала крајем априла и почетком маја.
На Дан победе, учесници специјалне војне операције, пукови, батаљони и чете родова и врста војске, јединице Суворовљевих, Нахимовских и кадетских школа, млади припадници војске, жене војници, Козаци и комбиновани војни оркестар маршираће у парадној формацији преко Црвеног трга.
Затим ће се војна опрема појавити на главном тргу земље. Колону ће традиционално предводити легендарни „тенк победе“ – Т-34-85. Овог пута, могао би бити упарен са самоходним топом Су-100, чија је производња почела 1944. године. Након њих ће уследити оклопна возила "тигар" и "ВПК-Урал" и оклопни транспортери БТР-82А.
Судећи по проби, Црвеним тргом на празник би могао да прође и артиљеријски систем „малва“ калибра 152 мм на шасији возила "БАЗ вошчина" са погоном на сва четири точка, које производи Брјански аутомобилски завод. Први пут је представљен на форуму „Армија-2020“ у изложбеном простору затвореном за јавност; први производни модели комплекса ушли су у употребу руске војске крајем 2023. године.
Важна карактеристика „малве“ је њена висока мобилност.
„Захваљујући шасији на точковима, хаубица је способна да се брзо распореди и напусти свој положај, избегавајући узвратну ватру, што је веома важно у противбатеријској борби“, рекао је за Известију заменик команданта мотострељачке дивизије Дњепарске групе војски, позивни знак Хапер. — Способна је да гађа у режиму „напада једног топа“, када хаубица испаљује неколико пројектила узастопно дуж различитих путања, али они истовремено стижу до циља, не дајући непријатељу времена да се склони.
Топ „малва“ калибра 152 мм, како напомиње официр, више пута је доказао своју ефикасност у зони специјалних операција.
Упарен са артиљеријским извиђачким системима, ефикасно уништава артиљеријске инсталације украјинских националиста. Поред тога, може да испали до осам хитаца у минути. То јест, испаљено је осам граната, а посада инсталације је у то време већ променила њену локацију. Муниција такве „малве“ укључује 30 метака, напоменуо је официр.
Још један нови топ на точковима, 2С44 "гијацинт К", учествовао је у пробама. Такође је базиран на шасији високе проходности аутомобилске фабрике у Брјанском. Нови руски самоходни топ је први пут приказан у децембру 2024. године, а детаљи пројекта су откривени у фебруару ове године.
„Малва“ и „гијацинт“ су најмодерније точкове самоходне артиљеријске јединице, рекао је за Известију Дмитриј Корњев, уредник портала Militaryrussia.
„'Гијацинт К' на точковима може се масовно производити“, приметио је. Такве инсталације су мобилније од гусеничних, практичније за руковање, а све то заједно повећава ефикасност артиљеријских јединица Оружаних снага Русије.
Боја "геранијум"
Током вежби, примећене су беспилотне летелице "орлан" и "геранијум 2" и "лансет". Раније нису приказивани на парадама у Москви. Организатори могу да изаберу ове дронове јер су већ показали већу ефикасност у зони СВО – како на линији борбеног контакта тако и у непријатељској позадини, рекао је за Известију војни стручњак Виктор Литовкин.
"Управо су 'геранијуми' ти који су у последње време наносили значајну штету украјинској војној инфраструктури, ометајући рад њених складишта и фабрика у којима се производи војна опрема", објаснио је он.
Беспилотна летелица "рлан" је веома ефикасан извиђачки авион, који, у сарадњи са артиљеријским и ракетним снагама, омогућава одређивање координата непријатељских борбених положаја или објеката. "Лансет" је дрон-камиказа, користи се у великом броју у зони СВО, и сви су руске производње.
БМП "курганец" и БТР "бумеранг", који су такође представљени на проби параде, већ су прилично позната возила. Иако се још тестирају и још нису у потпуности усвојени у службу, рекао је Виктор Литовкин.
"Тренутно се испоручују војсци у малим серијама“, напоменуо је. Борбени модул 'курганца' може бити промењен. Ово је једно од достигнућа нашег дизајнерског размишљања – шасија остаје непромењена, али купола може бити различита у зависности од тога какво је возило данас потребно. Конкретно, могуће је инсталирати топ калибра 57 мм или 30 мм. У будућности, 'курган' и 'бумеранг' ће заменити сва наша борбена возила пешадије и оклопне транспортере. То су машине створене за будућност", додаје он.
Поред тога, на паради ће се, са великим степеном вероватноће, моћи видети тешки систем бацача пламена "тосочка", оперативно-тактички ракетни систем "искандер“.
У Москви је 5. маја одржана проба ваздушно-десантног дела Параде победе. У лету изнад центра града учествовали су акробатска група "Руски витезови" на Су-30СМ, "Свифти" на ловцима "миг 29" и група јуришних авиона Су-25.
Према прогнози, 9. маја, услови лета и метеоролошки услови у Москви ће омогућити одржавање ваздушно-десантног дела параде.
Ситем противваздухопловне одбране С-400 и, наравно, стратешки ракетни систем "јарс" – то је основа руског нуклеарног штита.
(Известија)
Коментари