Дмитриј Медведев, заменик председника Савета безбедности Русије, изјавио је да је Међународни кривични суд (МКС) политички пристрасан и да не може да има легитимну надлежност у случају руских лидера, укључујући председника Владимира Путина.
"Међународни кривични суд је починио озбиљна кршења принципа међународног права и показао политичку пристрасност", изјавио је заменик председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев.
Он је уједно нагласио да председник Руске Федерације Владимир Путин, као шеф суверене државе, има апсолутни имунитет од стране кривичне јурисдикције и да је било какво покретање поступка против њега незаконито.
Према његовим речима, налози Међународног кривичног суда за хапшење шефова суверених држава треба да се класификују као кршење међународног права.
Медведев је нагласио да Међународни кривични суд нема универзалну надлежност, да се примењује само на злочине почињене на територији држава чланица или од стране држављана држава чланица, преноси РИА Новости.
Осим тога, како је објаснио Медведев, оснивачки документ суда од самог почетка је садржао и друге одредбе које би у многим случајевима могле да онемогуће спровођење његових одлука.
Према његовом мишљењу, земље које су се доследно залагале за стриктно поштовање Повеље УН претпостављале су да се противречности могу постепено решавати на основу кључних принципа међународног права који су постављени у документима УН.
Он је подсетио да, пошто Русија није потписница Римског статута из 1998. године, на основу којег је створен Међународни кривични суд, Статут Суда не ствара "никакве обавезе“ за Русију.
"Активности Хашког кривичног суда брзо су откриле његову политичку пристрасност. И сам Међународни кривични суд је починио озбиљна кршења опште признатих принципа међународног права", рекао је Медведев.
Он је оценио и да је Међународни кривични суд постао жртва Запада.
"Пред нашим очима смо видели брзу дегенерацију многих наднационалних правних структура, које су постале жртве зависности од воље, финансија и система вредности такозваног колективног Запада. Сличну слику видимо, на пример, са Међународним кривичним судом", наводи се у чланку "Изгубљене илузије, или како је Међународни кривични суд постао правно ништавност“ објављен је у првом броју часописа "Правословље Државног универзитета Санкт Петербурга “ за 2025. годину.
Медведев је приметио да је Међународни кривични суд за релативно кратко време прешао пут од наизглед траженог тела до "потпуне бескорисности на ивици апсурда, пристрасности и цинизма".
Он је предложио је да се истражи могућност стварања алтернативе Међународном кривичном суду на међурегионалном нивоу, на пример, у оквиру БРИКС-а.
"Такође се чини потпуно могућим да се на међурегионалном нивоу (на пример, у оквиру БРИКС- а) разради концепт стварања међународног правног тела алтернатива Хашком кривичном суду. Ново правосудно тело БРИКС-а могло би да потврди заједничку жељу држава које су део ове асоцијације да стриктно поштују принципе Повеље УН , укључујући принципе суверенитета и имунитета поглавара државе од сваке стране. забрана мешања у унутрашње ствари држава, укључујући и незаконите стране инструкције опозиционих лидера", написао је Медведев.
(Танјуг, РИА Новости)
Коментари