Лидери САД и још 20 земаља са председником Украјине и председницима Европског савета и Европске комисије, потписали су на самиту НАТО у Вашингтону споразум о Украјини да би, навели су, координисали и убрзали колективне напоре усмерене на испуњавање свеобухватних потреба Украјине у области безбедности.
"Споразумом изјављујемо нашу трајну намеру и посвећеност да осигурамо да Украјина може успешно да данас брани своју слободу, независност, суверенитет и територијални интегритет и да одврати акте агресије у будућности", поручили су потписници.
Обавезали су да ће подржати непосредне одбрамбене и безбедносне потребе Украјине, укључујући континуирано пружање безбедносне помоћи и обуке, савремене војне опреме и одбрамбене индустрије и неопходне економске подршке, радећи на билатералној основи и кроз постојеће мултилатералне механизме, наводи се у саопштењу.
Као друга обавеза, наводи се да ће убрзати напоре за изградњу будућих снага Украјине које ће одржавати поуздану одбрану и способност одвраћања.
Као последњу обавезу потписници су навели да ће се, у случају будућег напада Русије на Украјину, након завршетка тренутних непријатељстава, брзо и колективно окупити на највишем нивоу да би одредили одговарајуће наредне кораке за подршку Украјини "док она остварује своје право на самоодбрану као што је садржано у члану 51 Повеље УН, укључујући пружање брзе и сталне безбедносне помоћи и наметање економских и других трошкова Русији".
Споразум су потписали лидери САД, Белгије, Канаде, Данске, Естоније, Финске, Француске, Немачке, Исланда, Италије, Јапана, Летоније, Литваније, Луксембурга, Холандије, Норвешке, Пољске, Португалије, Шпаније, Шведске и Велике Британије, заједно са председником Европског савета, председником Европске комисије и председником Украјине.
Потврдили су, истовремено, да је "безбедност Украјине саставни део безбедности евроатлантског региона и шире" и да намеравају да подрже Украјину док не победи Русију.
Истакли су и своју непоколебљиву посвећеност слободној, независној, демократској и сувереној Украјини која је способна да се брани и одврати од будуће агресије, потврдивши суверено право Украјине да бира сопствене безбедносне аранжмане, као и политичке, друштвене, економске и културне системе.
Оценили су и да напад Русије представља претњу међународном миру и безбедности и "флагрантно кршење међународног права" и препознали посвећеност Украјине спровођењу реформи.
Лидери су поручили да намеравају да поштују обавезе из споразума са непоколебљивом одлучношћу, "користећи мултилатералну безбедносну архитектуру која подржава Украјину, у складу са нашим националним законима и безбедносним и одбрамбеним политикама".
Потписници планирају да унапреде ове обавезе, "док Украјина наставља свој пут ка будућем чланству у ЕУ, НАТО и широј евроатлантској заједници".
"Друге земље које желе да допринесу овим напорима усмереним на обезбеђивање слободне, демократске, независне и суверене Украјине могу да се придруже овом договору након закључивања билатералног безбедносног споразума или аранжамана са Украјином", поручује се у саопштењу.
(Танјуг)
Коментари